fbpx

V hlavnej súťaži 18. ročníka Cinematiku sa stretnú novinky ostrieľaných filmárov aj jedinečné debuty

6. augusta 2023

Súťažná sekcia Meeting Point Europe je neoddeliteľnou súčasťou Medzinárodného filmového festivalu Cinematik už od roku 2006. Chýbať nemôže ani v programe jeho 18. ročníka, ktorý sa v Piešťanoch začne už o necelé dva mesiace. Stretnú sa v nej novinky od ostrieľaných európskych filmárov ako Aki Kaurismäki, Christian Petzold či Martin McDonagh, ale aj niekoľko výnimočných filmových debutov. Takmer všetky súťažné filmy uvidia návštevníci Cinematku v slovenskej, alebo festivalovej premiére.

Na tohtoročnom Cinematiku budú mať diváci možnosť vidieť takmer stovku jedinečných dokumentárnych a hraných filmov od domácich aj zahraničných tvorcov. Súťažná sekcia Meeting Point Europe je už tradične miestom, kde sa sústredia mnohé z divácky najatraktívnejších titulov.

Hlavná cena festivalu je určená pre najlepší európsky film za uplynulý rok a o jej udelení rozhoduje porota zložená z filmových kritikov z celej Európy. Osmička tohtoročných súťažných titulov je mimoriadne silná.

Platí to aj pre novinku fínskeho filmára Akiho Kaurismäkiho Karaoke blues (Kuolleet lehdet, 2023) – komediálnu drámu o romanci melancholickej pokladníčky a šarmantného alkoholika, ktorá sa môže pochváliť Cenou poroty z festivalu v Cannes v hlavnej súťaži. Pre organizátorov festivalu ide o jeden z najlepších filmov sezóny s podmanivým režijným rozprávaním a Kaurismäkiho špecifickou scenáristickou precíznosťou.

Vo slovenskej festivalovej premiére diváci na Cinematiku uvidia aj tromi Zlatými glóbusmi, štyrmi cenami BAFTA a deviatimi oscarovými nomináciami ovenčený film Duchovia Inisherinu (The Banshees of Inisherin, 2022) Martina McDonagha, ktorý sleduje nevyrovnané priateľstvo jednoduchého Pádraica (Colin Farrell) a morózneho Colma (Brendan Gleeson) na ospalom írskom ostrove počas občianskej vojny.

O cenu a priazeň divákov sa v hlavnej súťaži bude uchádzať aj novinka skúseného nemeckého filmára Christiana Petzolda Afire (Roter Himmel, 2023). Vzťahová dráma z prostredia idylickej plážovej dovolenky, počas ktorej nevzplanú len ľudské emócie, bola na Berlinale ocenená Veľkou cenou poroty – Strieborným medveďom. Láka na skvelé herecké výkony, romantiku, nečakanú drámu aj humor.

Prázdninovú atmosféru však majú aj ďalšie zo súťažných filmov, vrátane francúzsko-kanadského titulu Falcon Lake (2022) debutujúcej režisérky a scenáristky Charlotte De Bon. Coming-of-age dráma o vzťahu 13-ročného Bastiena a o tri roky staršej Chloé sa odohráva pri malebnom jazere opradenom legendami. Subtílna snímka mala svoju svetovú premiéru na festivale v Cannes, kde získala aj nomináciu pre najlepšiu kameru.

Vo filme 20.000 Species of Bees (20.000 Species de Abejas, 2023) začínajúcej baskickej filmárky Estibaliz Urresola Solaguren, trávi osemročné dieťa prázdniny u príbuzných medzi včelami a úľmi, skúmajúc svoju vlastnú identitu. Citlivá dráma vyniesla na Berlinale Strieborného medveďa za najlepší herecký výkon hlavnej predstaviteľke Sofíi Otero, dosiaľ najmladšej držiteľke tejto ceny v histórii festivalu.

Britský film Enys Men (2022, r. Mark Jenkin) prinesie do hlavnej súťaže Cinematiku tajomno a napätie. Minimalistický horor sa odohráva na opustenom ostrove, kde sa pozorovanie vzácnej kvetiny pre dobrovoľníčku mení na metafyzickú nočnú moru. Film mal svetovú premiéru v sekcii Directors‘ Fortnight na festivale v Cannes. Film mal nominácie „Best Motion Picture“ v súťažných sekciách na festivaloch v Londýne, Katalánsku, Aténach či Lisabone.

Celkom iný druh napätia divákov čaká vo francúzsko-marocko-belgickom trileri Hounds (Les Meutes, r. Kamal Lazraq, 2023). Dej je zasadený do prostredia marockej Casablancy, kde sa otec a syn, živiaci sa drobnými zločinmi, musia vysporiadať s následkami nepodareného únosu. Drámu uviedli v programe tohtoročného Cannes a získala Cenu poroty v súťažnej sekcii Un Certain Regard.

Súťažnú osmičku uzatvára chorvátsky film Safe Place (Sigurno Mjesto, 2022). Je o rodine, ktorá sa počas jediného dňa pokúša vyrovnať s pokusom o samovraždu svojho blízkeho. Debutujúci chorvátsky režisér a scenárista Juraj Lerotić ju nakrútil podľa osobnej skúsenosti a vo filme tiež stvárnil hlavnú postavu. Mimoriadna snímka získala hlavnú cenu na festivale v Sarajeve a to aj pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe.