fbpx

Umelecký riaditeľ Vladimír Štric a jeho päť tipov 16. ročníka Cinematiku

3. septembra 2021

Päť programových tipov umeleckého riaditeľa festivalu Vladimíra Štrica

Drahí súdruhovia! / Dorogije tovarišči, r. Andrej Končalovskij, Rusko

Film klasika novodobej ruskej kinematografie, epický príbeh o stávke a revolte v Novočerkassku v roku 1962, založený na skutočných udalostiach, ktoré sovietsky režim ututlal až do začiatku 90. rokov. Hlavnou hrdinkou je ortodoxná komunistka Ľudmila, ktorá uznáva pravidlá režimu a odmieta akýkoľvek odpor. V priebehu stávky miestnej továrne sa stáva svedkom streľby vojakov do štrajkujúcich a táto skúsenosť zmení jej pohľad na svet. Mesto sa prepadáva do chaosu pouličných bojov, zatýkania a vtedy zmizne Ľudmilina dcéra a Ľudmila ju začne hľadať. Film získal množstvo ocenení (za všetky aspoň špeciálna cena poroty v Benátkach) a bol aj v užšej nominácii na Oscara.

Správa, r. Peter Bebjak, Slovensko/Česko/Poľsko/Nemecko

Jeden z najdôležitejších slovenských filmov posledných rokov. Témou filmu je útek Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu, ktorým sa v apríli 1944 podarilo utiecť z Osvienčimu a priniesť na Slovensko podrobnú správu o masovom vraždení v nacistických táboroch smrti. Teraz ich čaká ešte ťažšia cesta – presvedčiť o hrôzach, ktorých boli svedkom, svet. Film je založený na svedectve Alfréda Wetzlera, knihe Čo Dante nevidel. Slovensko-česko-nemecký výpravný historický koprodukčný film, za Slovensko nominovaný na Oscara.

Muž, ktorý predal svoju kožu / L’homme qui a vendu sa peau, r. Kaouther Ben Hania, Tunisko/Francúzsko/Belgicko/Nemecko/Švédsko/Turecko

Príbeh sýrskeho utečenca, ktorý súhlasí s tým, aby svetoznámy umelec vytvoril svoje najnovšie dielo na jeho koži. Očakáva od toho, že tým vyrieši svoje finančné problémy a dostane sa do vysnívanej Európy. Jeho problémy sa v skutočnosti práve začínajú, pretože sa stáva umeleckým dielom so závratnou hodnotou. Filmu dominuje kvalitná kinematografia, skvelé herecké výkony (predstaviteľ hlavnej úlohy, Yahya Mahayni, získal cenu za herecký výkon v Benátkach).

Streetwise , r. Na Jiazuo, Čína

Príbeh čínskeho mladíka, ktorý sa stane drobným pouličným gangstrom, vymáhačom dlhom, ktorý potrebuje peniaze, pretože chce splatiť otcove dlhy za hospitalzáciu. Tragikomický príbeh o dospievaní charakterizuje rafinovaný vizuálny štýl, zachytávajúci poéziu mesta, v ktorom sa odohráva a to ho posúva ďaleko za hranice krimi žánru. Film mal premiéru v oficiálnom programe na festivale v Cannes v sekcii Un Certain Regard.

Pohoničova žena: Legenda o Molly Johnsonovej / The Drover’s Wife, r. Leah Purcell, Austrália

Historický austrálsky western o osamelej žene uprostred buša, ktorá sa snaží ochrániť svoje deti pred rôznymi zvieracími a ľudskými predátormi a obetuje preto to najcennejšie, čo má. Režisérka je zároveň autorka predlohy, scenára a tiež fenomenálna predstaviteľka hlavnej úlohy tohto drsného príbehu, ktorý rozpráva o žene uprostred mužského sveta, ale tiež o rasizme v spoločnosti v období kolonizácie austrálskeho kontinentu.