fbpx

Umelecký riaditeľ Cinematiku Vladimír Štric predstavuje svojich päť tipov festivalu

6. septembra 2022

Vladimír Štric a jeho výber:

Svetlonoc / r. Tereza Nvotová

Nový slovenský film režisérky Terezy Nvotovej Svetlonoc získal Zlatého leoparda na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne v sekcií Concorso Cineasti del presente (kinematografia súčasnosti). Snímka mala v piatok svetovú premiéru a okrem poroty zaujala aj medzinárodné publikum a odbornú verejnosť. Festival Cinematik ju uvedie v slovenskej predpremiére. Svetlonoc je magická dráma s prvkami mystery a hororu. Porota udelila cenu za “odvážnu víziu, ktorá otvára ťažké témy mizogýnie a poverčivosti v dnešnej spoločnosti, a za celkové filmové uchopenie.” Režisérka Nvotová pri preberaní ceny na slávnostnej ceremónií povedala, že chce cenu venovať všetkým ženám, ktoré museli v svojom živote čeliť násiliu, či už psychickému alebo fyzickému.

Príbeh drevorubača / Metsurin tarina / r. Mikko Myllylahti

Príbeh drevorubača je originálnou severskou komédiou o hľadaní zmyslu života v tých najťažších situáciách. Fínsky básnik a filmár Mikko Myllylahti v nej vystaví vždy pozitívne naladeného drevorubača Pepeho sérii nešťastných udalostí, ktoré ho posunú do nečakanej existenciálnej krízy. Film mal premiéru v programe tohtoročného festivalu v Cannes.

Susedia / Neighbours / r. Mano Khalil

Režisér Mano Khalil rozpráva príbeh malého Sera, ktorý vyrastá v 80. rokoch 20. storočia v ťaživom ovzduší diktátorského režimu. Ten sa snaží pretvoriť jeho komunitu na panarabských socialistov – napríklad aj prostredníctvom šírenia nenávisti k miestnym Židom, medzi ktorými však má Sero kamarátov.

Mariupol / Mariupol (Un)lost Hope / Maksim Litvinov

Dokumentárny film sleduje ľudí, ktorí strávili prvý mesiac invázie v meste Mariupol. Film je založený na denníkoch mariupolskej novinárky Nadi Sukhorukovej, ktorá si počas prvého mesiaca zapisovala všetko, čo okolo seba videla. Tento mimoriadny ukrajinský film mal svoju svetovú premiéru len pred pár dňami – 24. augusta na Deň nezávislosti Ukrajiny.

Arvéd / r. Vojtěch Mašek

Jiří Arvéd Smíchovský bol významným hermetikom, okultistom, praktizujúcim čiernu mágiu a mimoriadne vzdelaným človekom s brilantnou pamäťou. Film Arvéd rozpráva o tom, ako ďaleko sme schopní zájsť, aby sme dosiahli svoje ciele. Jiří Arvéd Smíchovský bol ochotný ísť až na hranice samotného pekla. Jeho život a smrť sú stále zahalené mnohými tajomstvami. Počas vojny ako nacistický konfident zachránil Štěpána Plačka (Saša Rašilov) z koncentračného tábora. Po vojne sa ich úlohy obrátia, Plaček zaplatí svoj dlh a zariadi, aby súd neodsúdil Arveda za kolaboráciu s nacistami na trest smrti, ale len na doživotie. Tým sa však ich vzájomná služba nekončí…