fbpx

Tipy na utorok

9. septembra 2013

Nenechajte si ujsť


Môj pes Killer
14.00 Fontána
slovenský víťaz Rotterdamu

Absolventi/ Sloboda nie je zadarmo
17.00 Fontána
súťažný dokument za účasti režiséra Tomáša Krupu


Mesto snov

17.00 Klub kultúry
projekcia za účasti režiséra Svetoslava Draganova

Prežijú len milenci
20.00 Dom umenia
najnovší film Jima Jarmuscha v premiére

Júl
20.00 Fontána
projekcia za účasti režiséra Kirila Stankova

The Ills
20.00 ŽiWell
koncert post-rockovej skupiny

 

Tipy dňa

Milujem ťa, milujem ťa

Je t’aime, je t’aime, r. Alain Resnais
11.00 Fontána

Milujem ťa, milujem ťa v réžii Alaina Resnaisa je neobvyklou kombináciou psychologickej drámy a sci-fi, ktorá si ale zachováva typický šarm francúzskych filmov. Hlavný hrdina Claude má za sebou pokus o samovraždu a vďaka jeho takpovediac benevolentnému prístupu k životu si ho vedci z výskumného ústavu vyberú pre svoj tajný experiment. Ako prvý človek v histórii si vyskúša cestovanie v čase a vráti sa presne o rok späť. Avšak experiment sa zvrtne a Claude prechádza mozaikou zážitkov, ktoré ho doviedli až k samovražedným úmyslom. V rozhádzaných útržkoch znova prežíva svoj vzťah a prebúdzajú sa v ňom staré emócie. Členitosť deja predpovedá zaujímavú strihovú skladbu, ktorá je výraznou črtou filmu, tak isto ako aj výborný soundtrack. Napriek zložitejšej štruktúre má Milujem ťa, milujem ťa pokojnú atmosféru a je zaujímavou ukážkou psychológie vo vzťahu muža a ženy.

Martina Červenková

 

Turisti

Sightseers, r. Ben Wheatley
17.00 Dom umenia

Námet romantickej cesty Chrisa a Tiny po Anglicku, ktorá naberie spád sériových vrážd nepríjemných osôb, vyzerá presne ako niečo, do čoho by sa režisér Ben Wheatly pustil. Jeho predchádzajúce filmy Down Terrace alebo Kill List boli vždy okorenené trochou anglického čierneho humoru, ktorý sa v Turistoch mohol prejaviť naplno. Chris je stelesnením moderného Brita s viktoriánskym spôsobom zmýšľania. Odhodiť odpadky na zem alebo mať lepší život a hrdo sa ním prezentovať je neprístojné a Chris to rieši spôsobom, ktorý mu dáva pocit zadosťučinenia – vraždou.
Turisti sú veľmi „britský film“, pri ktorom znalosť britskej mentality výrazne pomáha pri chápaní pohnútok postáv a rôznych narážok. Stále sú však divácky prístupní a môžu osloviť široké publikum – veď dobre napísaných a zvládnutých čiernych komédií predsa len nie je tak veľa.

Katarína Kováčová

 

Môj pes Killer

r. Mira Fornay
14.00 Fontána

V poslednom čase vzniklo na Slovensku viacero filmov, ktoré nasledujú súčasné trendy vo svetovej kinematografii, vďaka čomu sa objavili aj na prestížnych festivaloch. Môj pes Killer je toho asi najvýraznejším príkladom, keď sa mu podarilo získať hlavnú cenu na jednom z najväčších festivalov v Európe, v Rotterdame. Jeho silou je téma rasizmu spojená so snahou hlavného hrdinu znovu nadviazať kontakt so svojou matkou, no taktiež rozhodnutie režisérky Miry Fornay vyrozprávať príbeh predovšetkým obrazom a nie slovami. Film je strohý nielen na slová, ale aj na výrazové prostriedky, podstatné je vytvoriť dojem autentickosti (aj využitím nehercov) a navodiť zlovestnú atmosféru. Vidíme množstvo dlhých following shots, ktoré pôsobia nepríjemne, pretože s napätím čakáme, čo sa udeje. A celý film tušíme, že sa udeje niečo zlé…

Tomáš Hudák