fbpx

Tipy na stredu

14. septembra 2016

Nenechajte si ujsť

Raňajky v Žiwell
09:00 Žiwell
Chutný štart do dňa s premietaním animovaných príbehov Looney Tunes.

Izba
14:00 Fontána
Oscarový film o chlapcovi a jeho matke uväznených nedobrovoľne medzi štyrmi stenami.

Okhwan na ceste za slobodou
17:00 Fontána
Príbeh mladíka, ktorý sa rozhodol radikálne zmeniť svoj život. Po filme diskusia s režisérom Marekom Mackovičom.

Vojna proti všetkým
20:00 Dom umenia
Snímka o nekompromisných policajtoch.

Komúna
20:30 Bažant Kinematograf
Novinka dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga zasadená do 70. rokov minulého storočia.

White Melon
21:00 Kursalón
Príjemný večer pri jazze, swingu a hudobných improvizáciách.

Tipy dňa

Nebo nad Berlínom

r. Wim Wenders
Dom umenia 14:00

Anjeli. Sú tu všade okolo nás a nemo nás pozorujú. Snažia sa o to, aby sme nespravili nejakú hlúposť. Ak však máme problémy, načúvajú a pokúšajú sa nám vnuknúť správne riešenie ťažkej situácie. Veľmi smútia, keď nás nedokážu zachrániť. Protagonista kultového filmu Wima Wendersa Nebo nad Berlínom je jedným z nich. Damiel prekročí svoje kompetencie, keď sa o artistku Marion zaujíma až príliš a zamiluje sa do nej. Filmový príbeh zasadil Wenders do vojnou poznačeného Berlína. Čiernobiela snímka natočená ešte na filmový materiál je výstižným svedectvom doby a do dnešných čias prehovára aj k divákovi všetkých generácii. Wendersa za snímku ocenili na festivale v Cannes v kategórii Najlepší režisér. Na Európskych filmových cenách si film okrem režisérskej ceny odniesol aj ocenenie za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe.

Barbora Gvozdjaková

 

Toni Erdmann

r. Maren Ade
Dom umenia 17:00

Ako komplikované a napäté môžu byť vzťahy medzi otcami a dcérami vieme všetci veľmi dobre a máme s nimi často početné skúsenosti. Nemecká režisérka Maren Ade vo svojom najnovšom filme zobrazuje naozaj vypätý vzťah. Otec v dôchodkovom veku plánuje vylepšiť svoje puto so svojou dospelou dcérou zaneprázdnenou prácou v rumunskej Bukurešti. Preto sa rozhodne za dcérou vycestovať. Keď ho odmieta ako otca, vymyslí si alter-ego biznismena Toniho Erdmanna. Nemecká tragikomédia vyvolala veľký ohlas aj rozruch na tohtoročnom festivale v Cannes a mnohí ju tipovali na víťaza ocenenia Zlatá Palma v hlavnej súťaži. Napriek dlhej minutáži (viac ako 160 minút) sa pri tomto originálnom a uveriteľnom príbehu určite nebudete nudiť. Snímka vás vtiahne a budete o nej premýšľať ešte dlho po tom, ako opustíte kinosálu.

Barbora Gvozdjaková

 

Paríž, Texas

r. Wim Wenders
Dom umenia 11:00

Wendersove road movie ocenené Zlatou palmou na festivale v Cannes azda najvýraznejšie ukazuje rozdvojenosť svojho autora. Režisér vo filme sleduje osud muža, Travisa, ktorý stratil pamäť a prebral sa uprostred americkej pustatiny. Postupne zisťuje, že amnéziu dostal potom, čo prekonal citový šok a že návrat k jeho rodine bude takmer nemožný. Travis sa po rokoch opäť stretáva so svojím malým synom Hunterom, ktorý žije u jeho brata Walta a spoločne sa vydávajú hľadať jeho biologickú matku. Wenders tu teda rozpráva o Američanoch a využíva typické americké „trademarky“, ako dlhé diaľnice a rozľahlé pláne. Tento príbeh je však vyrozprávaný v duchu európskeho autorského filmu. Wenders distribuuje informácie len veľmi pomaly, viac sa zameriava na skúmanie prostredia, ktoré je pre pochopenie psychiky postáv nevyhnutné a volí mimoriadne pomalé tempo. Predovšetkým však vytvára jeden z najkrajších filmov o láske, aký kedy vznikol.

Lenka Slaninková

El Gusto

r. Safinez Bousbia
Kino Klub 14:00

Francúzsko-írsko- alžírsky dokument mapuje príbeh hudobníkov Chaabi hudby, ktorí sa po päťdesiatich rokoch opäť stretávajú a spoločne zahrajú mimoriadny koncert v Marseille. Dokumentaristka Safines Bousbia zbiera výpovede jednotlivých členov orchestra El Gusta a odkrýva minulosť, ktorá ich donútila rozdeliť sa. Hudobníci si ťažko spomínajú na alžírsko-francúzsku vojnu z roku 1954-1962, keď Alžírsko bojovalo za nezávislosť. Organizácia tajnej armády sa snažila za každú cenu predísť tomu, aby sa Alžírsko stalo nezávislým štátom. Hudobníkom nebolo umožnené hrávať, koncertovať a ani sa stretávať. Kruté podmienky v krajine zapríčinili, že jednotliví členovia orchestra El Gusta sa roztrúsili do častí Francúzska a Alžírska. Okrem vojny však spomínajú aj na krásne časy, keď s hudbou začínali, stretávali sa a spoločne zdielali lásku k hudbe. Z ich slov a očí je však cítiť ako veľmi hudbu milujú a aj po toľkých rokoch je pre nich každodennou súčasťou. Fakt, že im je umožnené zahrať si opäť spolu ich napĺňa radosťou a mladým duchom, ktorý v nich stále prebýva. „El Gusto znamená našu vášeň, naše potešenie.“ Tak znejú slová jedného z členov židovsko-moslimského orchestra Chaabi hudby.

Jana Libantová