fbpx

Tipy na stredu

10. septembra 2014

Nenechajte si ujsť

 

Všetky moje deti
17.00 Fontána
projekcia za účasti režiséra Ladislava Kaboša

Slávnostné otvorenie
19.00 Dom umenia
Slovenská premiéra filmu Darca, nakrúteného podľa kultovej knižnej predlohy

FanoSuite
21.00 ŽiWell Cinematik Bar
Koncert skupiny posledného piešťanského poštára

 

Tipy dňa

 

Vnútri Llewyna Davisa

vnutri llewyna davisaInside Llewyn Davis; r. Ethan Coen, Joel Coen
14.00 Dom umenia

Režisérske súrodenecké duo Joel a Ethan Coenovci je filmovému divákovi dôverne známe najmä originálnym spracovaním rôznych tém a žánrov. Tak je tomu aj v ich najnovšom filme o ambicióznom a talentovanom muzikantovi Llewynovi, ktorý sa na začiatku šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia snaží preraziť v oblasti folkovej hudby v americkom New Yorku a Chicagu. Napriek tomu, že stále zakopáva a nedarí sa mu, Llewyn sa nevzdáva. Je pevne rozhodnutý ísť za svojim snom, aj keď bez premysleného plánu. Nemá trvalú adresu a stále prespáva v obývačkách svojich kamarátov. Opakovane sa dostáva na cestu z blata do kaluže. Nie je jasné, či film začína pohľadom do budúcnosti alebo končí flashbackom. Snímke dominuje v hlavnej úlohe Oscar Isaac, ktorý je prirodzený a popritom stále trochu zvláštny. Neprehliadnuteľnou súčasťou jeho hereckého prejavu je autentický spev, ktorý nie je umelo dorábaný.

Barbora Gvozdjáková

 

Všetky moje deti

r. Ladislav Kaboš
vsetky moje deti17.00 Fontána

Problematika rómskych osád je často diskutovanou témou. Hlavný protagonista dokumentárneho filmu Všetky moje deti, farár Marián Kuffa, však nerozpráva, ale koná – ponúka reálne možnosti a pomáha v „treťom svete“ uprostred Európy. Práve jeho prácu bez zbytočného pátosu, heroizovania či prikrášľovania skutočnosti zachytáva režisér Ladislav Kaboš a podáva výpoveď nielen o bezútešnom stave v rómskych osadách, ale aj o možnostiach riešenia problémov. Tým snímka Všetky moje deti prekračuje hranice portrétu alebo štúdie prostredia a stáva sa sociálnym apelom, výzvou na prijatie zodpovednosti za svojich spoluobčanov, ktorí uviazli v „začarovanom kruhu“ a bez pomoci z neho nie sú schopní vystúpiť.

Marcel Šedo

 

The Normal Heart

the normal heartr. Ryan Murphy
20.00 Fontána

Aktuálna snímka z produkcie HBO s tematikou homosexuality a AIDS zvádza k porovnávaniu s inými dielami (Filadelfia, Klub poslednej nádeje). Film zobrazuje dve základné línie problematiky – súkromnú líniu hlavnej postavy a všeobecno-spoločenskú, ktorú zastupuje boj únie gayov za väčší záujem zo strany vlády o výskum nového vírusu HIV. Na jednej strane tak máme emočne vypäté scény pri radovom umieraní homosexuálov, na druhej strane tak trochu klišé zobrazenie homosexuálnej komunity na začiatku 80. rokov. Kontroverznosť snímky netkvie ani tak v explicitnom zobrazovaní sexuálnych aktov, ako v priznaní a až akomsi odhalení promiskuity ako jediného svetlého bodu v ťažkých životoch utláčaných homosexuálov. Takáto povrchnosť pôsobí ako priznaná hra s divákom, jeho emóciami a predsudkami, rovnako ako sebavnímanie samotných predstaviteľov gay society.

Mária Miniariková

 

Neznámy od jazera

STRANGER BY THE LAKE_zmenseneL’inconnu du lac, r. Alain Guiraudie
23.00 Dom umenia

Tohtoročnú súťažnú sekciu Meeting Point Europe otvára film francúzskeho režiséra Alaina Guiraudieho Neznámy od jazera. Štýlovo minimalistický a vo viacerých aspektoch šokujúci film je nakrútený výhradne v exteriéroch na jednom ohraničenom mieste – v okolí jazera a v priľahlých lesoch. Z týchto obmedzení vyplýva jednoduchá forma filmu, ktorá tvorí výbornú kulisu pre odvíjajúci sa psychologický a vzťahový konflikt postáv. Pláž jazera ukrytého pred zrakom verejnosti je vyhláseným miestom pre gayov, ktorí sa tu môžu otvorene priznať k svojej sexualite a prichádzajú sem za neviazanými vzťahmi ani nie na jednu noc. Uprostred tejto spoločnosti vyčnieva iba Henri, samotár sediaci na svojom mieste na brehu. Pozoruje dianie okolo seba a občas vedie rozhovory s Franckom. Franck je zamilovaný do Michela. Michel je prototypom dokonalého muža, no na jeho správaní je čosi zvláštne. Pokojné plynutie dní pri jazere náhle prerušia tragické udalosti a vzťah Francka a Michela sa začína komplikovať. Podobne ako Život Adele, aj Neznámy od jazera sa snaží o odtabuizovanie homosexuality. Napriek explicitným sexuálnym scénam však nie je filmom o gayoch, ale o rôznych formách lásky a o tom, ako ďaleko až dokáže zájsť.

Martina Červenková