fbpx

Tipy na sobotu

11. septembra 2015

Nenechajte si ujsť

Koza
14:00 Dom umenia
Slovenský film vo svojom najlepšom.

Smrť v La Alcarrii
17:00 Dom umenia
Projekcia za účasti režiséra Fernanda Pomaresa.

Farby piesku
19.00 Fontána
Premiéra nového filmu Ladislava Kaboša.

LEM
20.00 ŽiWell Cinematik Bar
Progresívny rock z Bratislavy.

Modré Hory
21:30 ŽiWell Cinematik Bar
Lyrik a Bene.

Tipy dňa

Koza

r. Ivan Ostrochovský
Dom umenia 14:00

Film Koza Ivana Ostrochovského je v rámci slovenskej kinematografie pomerne unikátny. V prvom rade ide o film s rómskymi postavami, kde sa skoro vôbec netematizuje problém rasizmu a zároveň sa vyhýba ustáleným stereotypom, ktoré v zobrazovaní tohto etnika prevládajú. Podstatnú rolu tu hrá aj častý problém Slovákov, kde každá činnosť musí nutne skončiť fiaskom kvôli nulovej príprave, tréningu a totálnej degradácii objektu podnikania. Skrátka na neschopnosti robiť veci profi. Táto „neschopnosť“ navyše získava vo filme vtipný Kaurismäkiovský akcent. Nakoniec aj mix road movie, sociálnej drámy a športového filmu je v slovenskej kinematografii niečím novým. Vďaka tomu môžeme okrem bezútešnej reality vidieť aj dramatický boxerský road trip. To všetko navyše v „bolestivo“ statických jednozáberovkách, kde divák prežíva každý úder spolu s hrdinom.

Marcel Šedo

 

Láska

r. Gaspar Noé
Dom umenia 20:00

V období všeobecne známych nymfomaniek, sadomasochistických biznismenov či modrovlasých lesbičiek by sa dalo povedať, že sexuálna explicitnosť je momentálne  horúcim lákadlom ako pre divákov, tak aj čitateľov. Naposledy sa v tejto súvislosti dostal na pretras film Láska, už dosiaľ extravagantného argentínskeho režiséra Gaspara Noého. Ide o úprimnú, no často smutnú a melancholickú výpoveď o ľudskej sexualite. Noé fragmentarizuje  príbeh troch ľudí (Electra, Murphy, Omi) čeliacich vlastným túžbam, nečakaným následkom vlastných skutkov a nevyhnutným rozhodnutiam. Nesimulované sexuálne scény nadobúdajú intímnejší a reálnejší pocit vďaka použitej 3D technológii. Neskôr možno ešte len zistíme, či bola autorským zámerom štúdia jedného zo základných ľudských pudov alebo diváckych reakcií.

Lea Krišková

 

Skrytá vada

r. Paul Thomas Anderson
Kino Klub 20:00

Najnovší prírastok do filmografie režiséra Paula  Thomasa  Andersona je opätovne pozoruhodným a svojským kúskom. Tvorca filmov Čierna krv (2007) alebo Majster (2012) prináša kvalitné dielo, ktorého dej sa odohráva v sedemdesiatych rokoch minulého storočia v Los Angeles. Protagonistom je neustále „pod obraz“ spitý detektív Larry Sportello. Zoznamujeme sa s ním vo chvíli, keď ho navštívi bývala priateľka Shasta s prosbou, aby jej po mohol nájsť jej milenca, realitného magnáta Mickeyho Wolfmana V hlavnej úlohe sa predstaví Allenov iracionálny muž Joaquin Phoenix, ktorý si stále drží vysoký herecký štandard. K jeho presvedčivému výkonu napomáha okrem adekvátneho režisérovho vedenia aj scenár opätovne napísaný samotným Andersonom. Vydajte sa na bláznivú jazdu. Neoľutujete!

Barbora Gvozdjaková