fbpx

Tipy na sobotu

7. septembra 2013

Nenechajte si ujsť

Lidožúr 4
Lido
celodenné športové, tvorivé, umelecké, gastronomické, hudobné vyžitie

Ešte ste nič nevideli
17.00 Dom umenia
najnovší film Alaina Resnaisa spojený s krstom knihy Alain Resnais: Kinematografia mozgu


Zázrak

20.00 Dom umenia
najnovší film Juraja Lehotského, ktorý si príde osobne uviesť

Noc bez zľutovania
23.00 Fontána
noc plná filmov

 

Tipy dňa

Severozápad

Nordvest, r. Michel Noer
14.00 Fontána

Severozápad je druhým celovečerným hraným počinom mladého dánskeho tvorcu Michaela Noera. Film rozpráva príbeh o zlodejovi Casperovi, ktorý sa náhodou dostane do kšeftu s miestnou mafiou. Začne zarábať peniaze. Konkurencia reaguje veľmi rýchlo a zakrátko sa Casper dostáva do ťažko riešiteľnej situácie.
Vo filme sú poznať Noerove skúsenosti dokumentaristu. Do hlavných úloh obsadil nehercov, zvýrazňuje najmä prirodzenosť a fyzické predpoklady postáv. Nesnaží sa skúmať motivácie hrdinov, ani film psychologizovať. Jednoduchým spôsobom načrtne východiskové situácie postáv. Ručná kamera, pochmúrne farebné ladenie a minimum dialógov vytvára nepríjemnú atmosféru, v ktorej sa postavy ocitajú. Na rozdiel od iných, tematicky podobných filmov sa Noer sústredí na jednu tému a jej priamočiare zobrazenie bez zbytočných odbočiek, ktoré by stereotypným spôsobom vnášali do filmu kritiku.

Mária Miniariková

 

Zázrak
r. Juraj Lehotský
20.00 Dom umenia

Po divákoch v Karlových Varoch a pred nadchádzajúcim festivalom v Toronte si Zázrak môže pozrieť aj piešťanské publikum. Zázrak patrí k prúdu domácich filmov, ktoré prekonávajú hranicu medzi dokumentárnym a fikčným zaznamenávaním reality a inšpirujú sa štylistickými a tematickými trendmi súčasného európskeho artového filmu. Režisér Juraj Lehotský pokračuje v trende svojho úspešného debutu Slepé lásky – po kolektívnom portréte nevidomých ľudí prišiel s príbehom Ely, ktorá stojí na spoločenskom (p)okraji a rozhoduje o svojej budúcnosti. K presvedčivému vyzneniu sociálnej drámy najviac prispieva výkon hlavnej hrdinky, tá svojimi gestami a mimikou vizualizuje vlastnú nejednoznačnosť. Rebeluje voči autoritám, no súčasne sa túži starať o ľudí, na ktorých jej záleží. Na dobrodružnom sociálno-dramatickom úteku dostáva jednu facku za druhou a v kondenzovanej podobe sa učí, podľa akých pravidiel funguje naša prítomnosť.

Žofia Bosáková

 

Elena

r. Petra Costa
20.00 Klub kultúry

Dokument mladej režisérky Petry Costa je viac než len obyčajný film. Po dlhoročných plánoch a zbieraní materiálu vznikla Elena, príbeh autorkinej staršej sestry a jej sne o kariére herečky, ktorý ju z rodnej Brazílie zaviedol do rušného New Yorku.  Petra sa vydáva po Eleniných stopách, aby v jej osude našla samú seba. Výsostne osobná snímka o sestrách, ktorých život bez umenia stráca zmysel, je nakrútená veľmi citlivo, no bez pátosu. Kombinácia záberov z detstva, rozhovorov s matkou a nočných scén veľkomesta nám priblíži svet mladého dievčaťa s veľkými plánmi do budúcnosti.  Očami mladšej sestry prežívame osamelosť, strach a bolestivé spomienky, ale aj zmierenie sa s osudom a vyhliadky na svetlé zajtrajšky. Prostredníctvom Eleny autorka ukazuje, že radosť zo života je nutná aj v smutných momentoch, možno najmä v nich. Človek jednoducho nikdy nemôže prestať tancovať.

Martina Červenková