fbpx

Svetlonoc, Arvéd, Slovo – exkluzívne premiéry na Cinematiku

12. augusta 2022

Cinematik je aktuálne najväčším slovenským filmovým podujatím, a tak je aj jeho postavenie pri predstavovaní domácich filmových noviniek celkom jedinečné. Štedrý priestor novej tvorbe slovenských či českých tvorcov a tvorkýň už tradične ponúkne v sekcii Čo dom dal. V rámci 17. ročníka festivalu sa v nej predstaví hneď osmička výnimočných titulov.

Ako prvý budú môcť diváci vidieť celovečerný hraný debut Michala Blaška Obeť (2022), ktorý bude zároveň otváracím filmom festivalu. Príbeh Iriny, slobodnej matky z Ukrajiny, ktorej v malom českom meste ktosi brutálne napadne syna, príde na Cinematik priamo z najstaršieho filmového festivalu sveta v Benátkach, kde bude mať len o niekoľko dní skôr svetovú premiéru v súťažnej sekcii Orizzonti.

Svetlonoc (2022), to je názov druhého celovečerného hraného filmu Terezy Nvotovej, ktorá je známa najmä svojou dokumentárnou tvorbou. Tentokrát však v jej podaní ide o hororovú drámu z prostredia slovenskej horskej dedinky, kam sa po rokoch vracia mladá Šarlota, aby zistila pravdu o svojej stratenej sestre. Keď sa však v dedine začnú diať čudné veci, miestni ju začnú upodozrievať z bosoráctva. Snímku Svetlonoc uvedie Cinematik v exkluzívnej slovenskej predpremiére.

Tomáš Hlaváček prinesie na festival česko-slovenský koprodukčný film Bývať proti všetkým (2021) – dokument, ktorý priblíži, aké je to narodiť sa v ubytovni, žiť tam ako dieťa a nakoniec tam prežiť celý život aj s vlastnou rodinou. Dôstojné bývanie sa stalo trhovým tovarom, ktorý je pre mnohých z rôznych dôvodov, vrátane etnickej príslušnosti, ťažko či celkom nedostupný. Ako z tejto pasce von?

Svoj nový film Slovo (2022) na festivale predstaví Beáta Parkanová. Dobová dráma sleduje osud manželov, ktorí si sľúbili, že budú stáť vždy pri sebe a neprekročia svoje morálne hranice. Rok 1968 je však pre nich ťažkou skúškou. Drámu Slovo uvedie Cinematik v distribučnej premiére.

V slovensko-česko-iránskej koprodukcii vznikla hraná dráma film Absencia (2021). Režisér Ali Mousaffa, ktorý vo filme tiež stvárnil hlavnú rolu, v ňom rozpráva príbeh Rouzbeha. Ten prichádza do Prahy pátrať po minulosti svojho otca, niekdajšieho komunistického exulanta v socialistickom Československu.

Faustovský príbeh na námety skutočných udalostí zase prináša dráma Vojtěcha Maška Arvéd (2022). Jeho hlavným hrdinom je génius s fotografickou pamäťou odsúdený na doživotie za spoluprácu s totalitným režimom. Čo však, keď začne využívať svoje výnimočné schopnosti na usvedčenie niekdajších priateľov?

V sekcii Čo dom dal Cinematik uvedie aj komédiu Vitaj doma, brate! (2022. Režisér a scenárista Peter Serge Butko v nej rozpráva príbeh spisovateľa Zoliho, ktorý prichádza do malej slovenskej dedinky, aby spoznal rodinu svojej snúbenice. V obci preslávenej klobásami a pálenkou to ako abstinujúci vegetarián nemá najľahšie, no všetko sa zmení, keď miestnym sľúbi, že o nich napíše knihu.

A aj záverečný film 17. ročníka Cinematiku bude patriť práve snímke zo sekcie Čo dom dal: Piargy (2022)režiséra Iva Trajkova sú čiernobielou lyrickou baladou, ktorá vznikla na motívy rovnomennej novely Františka Švantnera. Odohráva sa uprostred patriarchálnej vidieckej spoločnosti v medzivojnovom období a v jej centre je zakázaný ľúbostný trojuholník. Pokrivená morálka a skazenosť však nezostanú nepotrestané. Piargy uvidia na Cinematiku diváci v exkluzívnej svetovej premiére.