fbpx

Študentské Oscary

15. augusta 2011

Študentské Oscary sa popri „veľkých“ Oscaroch udeľujú už 38 rokov. Určené sú predovšetkým pre študentov amerických filmových škôl, no samostatnú kategóriu majú aj zahraničné filmy. Diváci tak budú mať možnosť vidieť talentovaných tvorcov, ktorí čoskoro vstúpia do „veľkého“ sveta filmu. Dôkazom, že sa to deje, môže byť významný nezávislý autor Spike Lee; režisér filmov Forrest Gump, či Stroskotanec Robert Zemeckis; tvorca South Parku Trey Parker; český režisér Jan Svěrák a mnohí ďalší. Aj oni všetci boli v minulosti ocenení.

Na Cinematiku budú premietané štyri ocenené filmy: tri v kategórii Naratívny film (Zlatý, Strieborný a Bronzový Oscar) a víťaz Zlatého Oscara v kategórii Animovaný film.

Bronzového Oscara získal film Fatakra Sohama Mehta, príbeh indického imigranta a jeho rodiny, ktorá musí konfrontovať sen s realitou. Kvalitná údržba Shawna Winesa, ocenená Strieborným Oscarom, zas hovorí o chlapíkovi s oslabenými spermiami a jeho problémoch so svokrou.

Zlatého Oscara za naratívny film získal Julian A. Higgins za film Zlodej o dvoch mužoch, ktorí sa stretli v detstve a potom znova o 40 rokov neskôr. Bol to istý Mehdi a Saddám Husajn. Zlatého Oscara za animovaný film získal Zach Hye a jeho Korešpondencia: kritika moci a zneužívania kontroly nielen v čase vojny.

Viac sa môžete dozvedieť v sekcii Študentské Oscary.