Sprievodný program : Filmy, diskusie, prednášky
6. septembra 2022
14.9. Predstavenie projektu Môj emigrant / 15:00 – 16:30
Môj emigrant je dokumentárna séria podľa námetu Ingrid Mayerovej o tom, ako emigrácia medzi rokmi 1968 a 1989 ovplyvnila životy ľudí v našej krajine i za jej hranicami. Konfrontáciou pohľadu emigrantov a ich blízkych, ktorí zostali žiť v Československu, skúmame jednu z najzákladnejších otázok totalitného režimu – otázku osobnej slobody a jej hodnoty. Na rozdiel od súčasnosti, otázka odísť nebola v minulosti o slobodnom rozhodnutí vyskúšať si život vonku, získať vzdelanie a kedykoľvek sa vrátiť. Ľudia z Československa odchádzali alebo utekali plánovane i v náhlom pohnutí, vždy však s vedomím, že sa možno už nikdy nevrátia. Niektorí odchádzali s vedomím, že útekom priamo ohrozujú svoj život, alebo s vedomím, že ich rodina sa nevyhne postihom. V odchode bola obsiahnutá nezvratnosť rozhodnutia a zodpovednosť za jeho častokrát nepredvídateľné dôsledky. Zaujíma nás táto hraničná situácia, to, čo jej predchádzalo, aj to, čo prišlo po nej.
FEDOR / Opustiť alebo odpustiť? (r.: Lena Kušnieriková)
Historické udalosti. okupácie tvrdo zasahujú intímne dejiny rodín a ovplyvňujú ďalšie generácie vzťahov. Lena, dokumentaristka a vnučka emigranta Fedora, berie do rúk kameru a otvára zabudnuté rodinné krivdy. Citlivo skúma, čím všetkým je nadobudnutá sloboda vykúpená a dáva priestor svojej mame a starému otcovi, aby sa zmierili.
IVAN LEFKOVITS / Vo vede a vzdelaní prežitie a slobodu objaví. (r.: Jana Durajová)
Ivan si v detstve osvojuje neobyčajnú schopnosť prežiť. V koncentračnom tábore sa naučí čítať a písať. V komunizme rozvíja svoju odolnosť a pestuje túžbu po vzdelaní a poznaní. Za vedou uniká do Švajčiarska, kde spoluzakladá inštitút imuniológie. Obranyschopnosť človeka skúma celý život na svetovej aj na súkromnej úrovni. Zatiaľ čo prestížne laboratóriá za objavy získavajú tri Nobelove ceny, vo svojom vnútri odvážne báda po slobode a ľudskosti za cenu niekoľkonásobnej straty národnej identity.
15.9. Príbeh investigatívy a diskusia redaktorov portálu Aktuality.sk / 15:00 – 16:30
Každá minúta čítania investigatívneho článku stojí desiatky hodín redakčnej práce. Unikátny 3-dielny dokumentárny seriál zo zákulisia Aktuality.sk vám odhalí ako pracujú novinári pri odhaľovaní káuz. Pozrite si ako vyzerá pracovný deň redaktorov, ktorí preverovali informácie v kauze Tipos, vydali sa po stopách slovenskej mafie, a ktorí odhaľovali záhadné majetky bývalého šéfa tajnej služby. Investigatívny tím pracuje na overovaní stoviek zdrojov a zverejňuje len tie, ktoré sú podložené faktami. Pozrite sa s nami do zákulisia investigatívnej práce.
Po premietaní trojice filmov zo série Príbeh investigatívy vás čaká diskusia, ktorú bude moderovať šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy. Tešiť sa môžete na vybraných protagonistov premietaného dokumentu a redaktorov Aktuality.sk.
16.9. Videoklipy ako filmové umenie s Petrom Konečným / 15:00 – 16:30
Poznáte tie zimomriavky, keď hudba a obraz dokonale spolupracujú a keď filmové médium vytvára pocit naplnenia? Máte radi kvalitnú hudbu a jej mimoriadne filmové obrazy? Pozrieme sa na videoklipy úplne iným spôsobom. Budeme hľadať kreativitu, formálne a obsahové nápady, a hlavne si predstavíme veľa skvelej muziky. Nakrútiť kvalitný, kreatívny a zmysluplný videoklip nie je vôbec jednoduché a práve preto, je ich relatívne málo.
17.9. Stav slovenského dokumentárneho filmu v postpandemickom období / 13:00 – 14:30
Rádio Devín oslavuje na festivale Cinematik 50. výročie svojej existencie. Pre návštevníkov si pripravilo diskusiu so slovenskými dokumentaristami o tom, ak o pandémia ovplyvnila tvorivú, produkčnú i distribučnú zložku ich práce. Zúčastnite sa živého vysielania Rádia Devín priamo vo festivalovom stane.
17.9. Filmový kvíz Cinematik edition / 15:00 – 16:30
Máte radi filmy (to viemeJ), radi sa o nich rozprávate a ešte radšej súťažíte? Tak nepremeškajte festivalový filmový kvíz s množstvom zaujímavých ukážok, otázok a netradičných kinematografických disciplín. Otestujte svoje filmové znalosti na filmovom festivale Cinematik.
18.9. ŠTB prísne tajné – predstavenie dokumentárnej série / 15:00 – 16:30
Dvadsať-dielna televízna dokumentárna séria ŠTB: PRÍSNE TAJNÉ skúma mechanizmy fungovania Štátnej bezpečnosti /ŠtB/ a ich premeny v čase. Odhaľuje pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí, mapuje dejiny ŠtB od jej vzniku po zánik. Na Cinematiku odprezentujeme dve časti série.
CIRKEV/NE/ZLOMENÁ – réžia: Jana Bučka Kovalčíková, Michal Fulier / 28. september 2022
“Boh nie je nič iné, než povýšenie ľudských vlastností do dokonalých rozmerov, je to len výplod fantázie,” Karl Marx. Najväčším a najsilnejším protivníkom režimu a jeho železnej päste ŠtB, bola v Slovenskom kontexte Katolícka cirkev. Konštatoval to Gustáv Husák už v roku 1945 počas povstania, keď napísal do Moskvy o poslednom a najsilnejšom protivníkovi, o boj ktorý komunistov čaká. Akcie a praktiky ŠtB, komunistická justícia a väzenstvo počas štyridsiatich rokov predstavovali krutú a tragickú mozaiku likvidácie cirkevnej hierarchie, kriminalizáciu kňazov, súdne procesy s veriacimi a duchovnými, likvidácie reholí a kláštorov, desiatky nevyjasnených úmrtí a vrážd duchovných a laikov, väznenie, trýznivé výsluchy, odpočúvanie, sledovanie, úplné zrušenie gréckokatolíckej cirkvi.
MIER NA ZEMI – réžia: Jana Bučka Kovalčíková, Michal Fulier / 21. december 2022 alebo r. 2023
Mnoho ľudí, do ktorých sa otlačili hrôzy druhej svetovej vojny, sa stali prenasledovateľmi, vyšetrovateľmi a sudcami najväčšieho nepriateľa komunizmu – Cirkvi. Krutosti eštebáckych praktík hrdelných 50. rokov sa v dobe normalizácie v 70. a 80. rokoch preklopili do iných foriem. Veľké tresty a priame týranie sa zmenilo na sofistikovanejšiu hru strachu. Hlavnou líniou druhého dielu o cirkvi je príbeh pátra Michala Grejtovského, ktorý sa dramatickým oblúkom preklápa z pozitívneho hrdinu na antagonistu a horlivého donášača, ktorý mnohým ľuďom “dopomohol” do väzenia, porušoval spovedné tajomstvo, aby zachránil svoju povesť.