fbpx

Special Screenings – Zvláštne uvedenie – pripravte sa na mimoriadne zážitky

10. augusta 2017

Medzi najväčšie lákadlá aktuálneho ročníka MFF Cinematik určite patrí aj sekcia Special Screenings – Zvláštne uvedenie, ktorá uvedie premiéru gruzínsko-rusko-poľskej koprodukčnej drámy Rukojemníci (Hostages). Film režiséra Reza Gigineišviliho zaznamenáva skutočné udalosti z roku 1983, kedy sa skupina siedmych Gruzíncov pokúsila ujsť zo Sovietskeho zväzu. Unesené dopravné lietadlo je však zostrelené, a tí, čo haváriu prežili, sú súdení a popravení.

Chorvátska komédia Ministerstvo lásky (Ministerstvo ljubavi) sa zameriava na biológa Kreša, ktorý už dávno prišiel o ilúzie a na ktorého prichádza kríza stredného veku. Nemá zamestnanie a jeho manželstvo je v troskách. Problémom čelí aj chorvátska vláda, ktorá vytvorila Ministerstvo lásky. Ministerstvo má za úlohu zoskupovať informácie o vdovách, ktoré porušujú nový zákon. Krešo sa rozhodne na ministerstve zamestnať. Okrem južanskej komédie je do sekcie Zvláštne uvedenie zaradená aj nezabudnuteľná akčná komédia Zero. Film Gyula Nemesa sleduje, ako môže prebiehať boj za záchranu včiel. Ak by totiž zmizli zo sveta včely, zostáva ľudstvu len pár rokov existencie.

Sekcia prinesie aj holandskú snímku Waterboys. Jej hrdinami je spisovateľ kriminálnych príbehov Victor a dvadsaťročný čelista Zack. Počas výletu do Škótska sú nútení sa navzájom konfrontovať a spoznať sa. Vtipný a súčasne jemný film režiséra Roberta Jana Westdijka, o otcoch, ktorí musia dospieť a synoch, ktorí by mali brat život pohodovejšie.

Zvláštne uvedenie odpremieta aj originálny projekt Manifesto, v ktorom herečka Cate Blanchett prezentuje niekoľko monológov, každý štylizovaný do iného umeleckého manifestu. Ambiciózny projekt režiséra Juliana Rosefeldta bol uvedený aj na festivaloch Sundance, Rotterdam či Tribeca.

Cinematik uvedie aj nemeckú drámu Axolotl Overkill režisérky a scenáristky Helene Hegemann. Protagonistom je šestnásťročná Mifti, ktorá žije v Berlíne spolu so svojimi nevlastnými súrodencami, otcom a kamarátkou Opheliou. Oplakáva nedávnu smrť matky a začína byť závislá na Alice – staršej kriminálničke. Divákov čaká aj poľská snímka Sztuka kochania: Historia Michaliny Wislockiej. Hrdinka Michalina Wislocka je najznámejšou sexuologickou komunistického Poľska. Bije sa za práva na vydane jej knihy, ktorá by mala zmeniť sexuálny život Poliakov navždy. Na jej príbeh sa pozrela režisérka Maria Sadowska. Premietanie tohto mimoriadne úspešného poľského titulu bude súčasťou prvého slávnostného odovzdávania výročných cien Asociácie slovenských filmových strihačov.

Diváci budú môcť v sekcii Zvláštne uvedenie prežiť na veľkom plátne návrat sci-fi kultu, ktorý v tomto roku oslavuje 40 rokov od svojej premiéry. V reštaurovanej verzii sme pripravili exkluzívne premietanie, podľa mnohých kritikov, najlepšieho autorského filmu Stevena Spielberga – Blízke stretnutie tretieho druhu (Close Encounters of the Third Kind).