Skvelé domáce dokumenty. Predstavujeme sekciu Cinematik.doc
28. júla 2022
Sedemnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik štartuje v Piešťanoch už o necelé dva mesiace. V pestrej ponuke jeho súťažných aj nesúťažných sekcií sa diváci môžu tešiť na takmer stovku skvelých nových filmov, mnohé z nich v exkluzívnej slovenskej premiére. Už tradične by si festival nemali nechať ujsť milovníci kvalitných dokumentov. Skvelým novým filmom od domácich dokumentaristov festival venuje aj jednu zo svojich súťaží, Cinematik.doc.
V sekcii Cinematik.doc sa tento rok stretla jedenástka obsahom aj spracovaním mimoriadne pestrých titulov. Jedným z nich bude Očista (2021) Zuzany Piussi, ktorý nastavuje zrkadlo slovenskému súdnictvu zoči-voči najväčším kauzám našej doby. Škandalózne odhalenia, vnútorný boj medzi sudcami, chronická nedôvera ľudí v spravodlivosť. Očistec na Cinematik prichádza ovenčený zvláštnou cenou poroty MFDF Jihlava 2021.
Do živej súčasnej témy zatína aj film Ouca (2021) s podtitulom (Ne)skutoční príbech. Režisér a scenárista Peter Pavlík v ňom rekapituluje pandémiu očami „Ľuboša”, ktorý odmieta veriť informáciám z mainstreamových médií a pravdu si hľadá z alternatívnych zdrojov.
Do minulosti, naopak, načrie novinka Slavomíra Zrebného Slobodní (2022). Priblíži priateľstvo Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, významných postáv boja proti totalite, ktorí sa podieľali na Sviečkovej manifestácii aj Nežnej revolúcii.
Vo filme Erika Prausa Trančík (2022), portréte režiséra Dušana Trančíka, dostaneme príležitosť zamyslieť sa nad tým, akú má v ťažkých spoločenských časoch úlohu a zodpovednosť umelec a pokračovať v týchto úvahách môžeme aj pri snímke Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha (2022). Životný príbeh herca, ktorý si zahral po boku svetových hviezd, no návratom do socialistického Československa svoju kariéru prakticky zastavil, prináša na Cinematik jeho syn, Martin Palúch.
Portrétov výnimočných osobností sa do tohtoročnej súťaže dostalo ešte niekoľko. Pavol Barabáš nás, napríklad, v snímke Dhaulágiri je môj Everest (2021) pozýva do extrémneho prostredia Himalájí v spoločnosti legendy horolezectva Zoltána Demjána. Patrik Lančarič zase do Piešťan prináša príbeh Deža Hoffmanna – fotografa Beatles (2022) s množstvom dosiaľ nezverejnených faktov aj archívnych materiálov o svetoznámom rodákovi z Banskej Štiavnice.
Anna Grusková sa vo svojej filmovej tvorbe sústredí najmä na silné ženské postavy. Tentokrát si v snímke Žena novej doby (2022) vzala na mušku osud Alžbety Göllnerovej-Gwerkovej, hrdinky SNP a priekopníčky slovenskej demokracie. Alena Čermáková zase do súťaže prináša portrét básnika a prozaika Rudolfa Dobiáša pod názvom Svetlo na konci dňa (2021).
Súťaž dokumentov doplní aj film Drsne a nežne (2022) Ľubomíra Štecka. Jeho protagonistami sú psychiatrickí pacienti prinášajúci svedectvá o svojich vnútorných svetoch prostredníctvom umeleckých diel. Svoj svet má aj hlavný hrdina snímky Katedrála (2021) Denisa Dobrovodu. Niekdajší mních neďaleko Madridu už 60 rokov stavia svojpomocne katedrálu veľkú ako slávna Sagrada Familia. Nevzdáva to, aj keď ho miestni považujú za blázna.