fbpx

Sekcia Výber umeleckého riaditeľa ponúkne novinky Wima Wendersa, Marca Bellocchia, ale aj Pedra Almodóvara

14. augusta 2023

Sekcia Výber umeleckého riaditeľa ponúka návštevníkom Cinematiku dômyselne zostavenú kolekciu nových zahraničných filmov, na ktoré slovenskí diváci len tak v klasickej kino distribúcii nenarazia. Niekedy sú nevšedné témou, inokedy spracovaním. Spravidla však ide o výnimočné zážitky, ktoré si netreba nechať ujsť.

Platí to aj pre novinku legendárneho režiséra Wima Wendersa Perfect Days (2023). V máji sa v svetovej premiére blysla v hlavnej súťaži festivalu v Cannes, odkiaľ si tiež odniesol hereckú cenu jej hlavný predstaviteľ Kódži Jakušo. V poetickej a zároveň úsmevnej dráme si zahral upratovača tokijských verejných záchodov, ktorý po sérii nečakaných stretnutí odhaľuje čriepky zo svojej minulosti.

Film Rapito (2023) zase prináša skutočný príbeh talianskeho židovského chlapca, ktorý bol v polovici 19. storočia tajne pokrstený bez súhlasu jeho rodičov a následne odobraný rodičom do prostredia prísnej katolíckej výchovy. Kauza mala politickú aj právnu dohru a svojho času o jej sfilmovaní údajne uvažoval aj Steven Spielberg. Nakoniec sa to však podarilo Talianovi Marcovi Belocchiovi, ktorý film taktiež prvýkrát predstavil práve v Cannes.

Na rovnakom festivale mal svetovú premiéru aj turecký film Burning Days (2022) – objavil sa v sekcii Un certain Regard. Režisér Emin Alper v ňom mladého prokurátora, zvyknutého na život v meste, posiela do skľučujúceho vidieckeho prostredia plného korupcie a manipulácie. Sugestívny triler získal a Európskych filmových cenách ocenenie pre najlepší strih a zároveň nomináciu na Lux Audience Award.

O Queer Palmu sa v Cannes zase uchádzal film Fogo-Fátuo / Will-o‘-the-Wisp (2022). Romantická sci-fi komédia s prvkami muzikálu sa odohráva v Portugalsku v roku 2069. Okrem ľúbostného vzťahu medzi princom a hasičom hovorí napríklad aj o klimatickej kríze. Snímka bola nominovaná na Lux Audience Award.

Ďalším nevšedným zážitkom zo sekcie Výber umeleckého riaditeľa je (nie len) vizuálne silná dráma Shttl (2023) režiséra Adyho Waltera, odohrávajúca sa v čase nacistickej invázie do Sovietského zväzu v pohraničnej židovskej obci. Dráma získala ocenenie poroty na Berlin Jewish Film Festival.

Belgicko-francúzska komédia Le syndrome des amours passées / (Ex)perience of Love (2023) režisérskej dvojky Ann Sirot a Raphaël Balboni zase prináša odľahčenie v podobe vzťahovej terapie prostredníctvom sexu s bývalými partnermi. Netradičný titul maj svoju premiéru na festivale v Cannes.

Úlovkom v programe festivalu je aj najnovší krátkometrážny film oceňovaného španielskeho tvorcu Pedra Almodóvara. Westernový príbeh Extraña forma de vida (2023) o dvoch starých priateľoch, ktorí sa stretávajú po dvadsiatich-piatich rokoch, bol nominovaný na Queer Palmu na tohtoročnom festivale v Cannes. 

Na tohtoročnom americkom festivale Tribeca mal svetovú premiéru komediálny írsko-britský titul The Miracle Club (2023) skúseného režiséra Thaddeusa O’Sullivana. Príbeh nás zoberie do roku 1967, kedy v malej írskej dedinke Ballygar snívajú miestne ženy o úniku z tradičného domáceho nudného života. Majú však možnosť vyhrať lístky na púť do posvätného francúzskeho mesta Lourdes a zažiť tak najlepší útek svojich životov. V jednej z hlavných úloh tejto inteligentnej komédie exceluje výnimočná Kathy Bates.