fbpx

Rozhovor: Christy Garland

14. septembra 2016

Christy Garland je kanadská režisérka dokumentárnych filmov. Predtým však režírovala niekoľko krátkometrážnych filmov. Film Hlavu hore je jej tretím dlhometrážnym dokumentom.

Ako by ste stručne opísali svoj najnovší film Hlavu hore a prečo by si ho ľudia mali prísť pozrieť?
Je to príbeh o vyrastaní, ale s mimoriadnymi ľuďmi vo veľmi nezvyčajnom prostredí – na arktickom kruhu vo Fínsku. Tím trápiacich sa roztlieskavačiek robí všetko, čo je v ich silách, aby sa dostali z posledného na prvé miesto vo Fínsku. Väčšina filmov o športe nám hovorí jednu vec – pracuj tvrdo, sústreď sa na svoje sny a budeš odmenený. Takýto odkaz je veľmi inšpirujúci, ale nefunguje pre všetkých. Väčšina z nás nakoniec neskončí s trofejou. Tento film je o tom, ako pri ceste za zlatom možno nájsť namiesto toho úspech na miestach, kde si ho nečakal.

Prečo ste sa rozhodli vyobraziť práve fínske roztlieskavačky?
Pochádzajúc z Kanady a poznajúc stereotyp neustále sa usmievajúcej americkej roztlieskavačky, sa mi veľmi páčilo, že tieto mladé Fínky sa zdali, že sa správajú autenticky a úprimne. Nebolo tam žiadne hlúpe usmievanie sa od ucha k uchu, keď nebol dôvod na úsmev. V porovnaní s hlúpym a povrchným spôsobom, ako sú mladí ľudia vyobrazení v médiách, s nekonečným počtom „selfies“ a „pozeraj na mňa“ kultúrou, som zbožňovala to, ako sa tieto mladé ženy správali ako uvažujúce, citlivé a komplikované ľudské bytosti.

Čo môže tento film vypovedať o stave moderného sveta vo všeobecnosti?
Každý z nás, v každom veku, žije v tlaku na to, aby bol v niečom úspešný. Médiá nás zaplavujú talentovými súťažami a sloganmi „choď za svojím snom“ a „buď najlepším, akým môžeš byť!“ Tento film sa pokúša ukazovať ľudí, ktorí žijú svoj život a učia sa o sebe komplikovanejším a zmysluplnejším spôsobom.

Na akom filmárskom projekte momentálne pracujete?
Práve natáčam film na západnom brehu Jordánu o múdrej, rebelujúcej mladej žene, ktorá sa snaží prežiť výcvikový tábor pre palestínske bezpečnostné zložky. Ťažký cieľ pre dievča, ktoré porúša veľa pravidiel.

Zhováral sa Oliver Melicherčík