fbpx

Rozhovor: Anna Grusková (Návrat do horiaceho domu)

9. septembra 2015

Anna Grusková pôvodne vyštudovala filmovú a divadelnú vedu na Karlovej univerzite. Svoju pozornosť však po čase už nesústredila len na teoretické a historické bádanie, ale svoje témy záujmu priblížila verejnosti prostredníctvom rozhlasu, divadla a filmu.

Rovnako, ako vo vašom prechádzajúcom dokumentárnom filme Rabínka, aj v Návrate do horiaceho domu ide o príbeh výnimočnej ženy z obdobia 2. svetovej vojny…

Muži majú veľa silných a pravdivých príbehov a mnohé z nich sú inšpiratívne aj pre ženy.  Kedysi ma fascinovala osobnosť polárnika Amundsena, Kafku, Jesenina a mnohých ďalších. O dramatikovi Arthurovi Schnitzlerovi som dokonca napísala knižku. Teraz ma však čoraz viac priťahujú príbehy obyčajných, a predsa výnimočných žien, teší ma, keď ich môžem objavovať, skúmať ich motivácie, nachádzať aktuálny zmysel herstories. Ženská perspektíva je iná než mužská, lesbická, homosexuálna a transgenderová je zase iná, a to je obohacujúce pre všetkých.

Návrat do horiaceho domu sa dotýka tiež témy pamäte národa v súvislosti so súčasným banskobystrickým županom. Prečo ste sa rozhodli prepojiť životopis vojnovej hrdinky s politickou situáciou na Slovensku?

To, že Chaviva vyrastala, pomáhala a zomrela (vlastne sa obetovala) v meste Slovenského národného povstania, práve tam, kde teraz ľudia volia a podporujú ultranacionalistu, ktorého meno sa mi ani nechce spomínať, som nemohla nechať len tak. Chcela som však Chavivu prezentovať v kontexte domácom, ale aj svetovom – film sa dotkne aj súčasného palestínsko-izraelského konfliktu a verím, že povie niečo aj o jeho pozadí.

Pre vaše témy ste si zvolili platformu dokumentárneho filmu. Budete s ňou pracovať aj v ďalších projektoch?

Nedávno som si na seminári DOK Incubatoru v Banskej Štiavnici uvedomila, že mojou parketou sú teraz dosť populárne crossmedia – čiže projekty, ktoré spájajú viaceré umelecké a vzdelávacie aktivity spojené jednou témou. Aj film Návrat do horiaceho domu vznikol ako súčasť širšieho projektu Návrat Chavivy Reickovej do európskej pamäte, spolu s komiksom, medzinárodnou konferenciou, zborníkom aj početnými projekciami s diskusiami na Slovensku a v zahraničí.

Zhovárala sa Lea Krišková.

Návrat do horiaceho domu odpremietame vo štvrtok o 14:00 vo Fontáne.