fbpx

Predstavujeme: Ešte ste nič nevideli

29. augusta 2013

 

Legendárny režisér Alain Resnais sa vo svojich deväťdesiatich rokoch obklopil francúzskou hereckou elitou, aby nakrútil film o herectve.  Východiskom je smrť divadelného režiséra. Vo svojej poslednej vôli nechal zvolať hercov, ktorí kedysi hrali v jeho predstavení Eurydika, a nechal im premietnuť jej nové naštudovanie v podaní mladého hereckého súboru. Herci sledujú hru, pripomínajú si svoje roly a prežívajú tak celú drámu ešte raz.

Ešte ste nič nevideli ale nie je sfilmovaným predstavením. Tri generácie hercov predvedú tri rôzne verzie príbehu o živote, smrti a láske. Vo filme sa prelína fikcia s realitou, a večné otázky, ktoré legenda o Orfeovi a Eurydike prináša, vstupujú aj do života mimo divadelných dosiek. Ešte ste nič nevideli je poctou divadlu a výkladnou skriňou hereckých výkonov. Je to neobyčajný film, ktorý pozorného diváka odmení zaujímavým zážitkom.

Pre premietaním filmu Ešte ste nič nevideli sa uskutoční krst knihy Alain Resnais: Kinematografia mozgu, ktorú vydáva Slovenský filmový ústav a festival Cinematik a ktorú editorsky zostavili David Čeněk, Martin Kaňuch a Michal Michalovič.