fbpx

Päť filmových tipov člena programového tímu Rastislava Steranku

30. augusta 2019

Rastislav Steranka vyberá svoju päticu programových tipov.

Nie som čarodejnica / I Am Not a Witch / r. Rungano Nyoni

Osemročné dievča odnikadiaľ Shula označia v dedine za čarodejnicu. Po krátkom procese je vyhostená z dediny. Ocitá sa v tábore pre čarodejnice. Tam ju rovnako ako všetky obyvateľky tábora priviažu k nákladiaku dlhou stuhou namotanou na cievke. Nesmie ju nikdy prestrihnúť, inak bude prekliata a premení sa na kozu.

Čarodejnica / The VVitch: A New-England Folktale / r. Robert Eggers

Nové Anglicko v roku 1630. Rodina kresťanských puritánov je pre nezhody vo vyznávaní viery vykázaná z relatívneho bezpečia osady. Otec William, matka Katherine, dcéra Thomasin a syn Caleb, dvojčatá Mercy a Jonas a novorodený syn Samuel nájdu svoj nový domov na farme pod rozľahlým, temným lesom. Jedného dňa sa Thomasin pri nevinnej hre na kraji lesa pred jej vlastnými očami stratí malý Samuel.

Hagazussa / Hagazussa: A Heathen’s curse / r. Lukas Feigelfeld

Alpy. 15. storočie. Mladé dievča Albrun žije so svojou matkou v zrube hlboko v horách. Matka ochorie a začnú sa diať zvláštne veci. Napokon zomrie. Malá Albrun zostáva sama. O 15 rokov neskôr žije Albrun na samote s malou dcérou. Občas sa u nej zastaví na prvý pohľad milá dedinčanka Swinda. Povery a paranoja však majú ohromnú, deštruktívnu moc.

Také krásne šaty / In Fabric / r. Peter Strickland

Čerstvo rozvedená Sheila sa snaží vrátiť svoj život do normálnych koľají. Dala si inzerát do zoznamky v novinách. V januárovom výpredaji v miestnom obchodnom dome si na odporúčanie predavačky, slečny Luckmorovej, kúpi krvavočervené šaty s vyšitým tajomným nápisom v latinčine. Sheila netuší, že šaty majú v sebe všitú smrtiacu kliatbu.

Monos / r. Alejandro Landes

Osem mladých vojakov, dievčat i chlapcov, táborí vysoko v ruinách zahalených do nepriestupnej hmly. Ich misia je rovnako nejasná ako výhľad do okolitej džungle. Keďže veliaci dôstojník sa do zapadnutého kúta Amazónie vypravuje len občas, vyžadovaná disciplína začína upadať. Náhle rozkazy môžu fungovanie tejto prazvláštnej jednotky úplne rozvrátiť.