fbpx

Ozon, Refn, Saura, Delépine/Kervern – nová festivalová sekcia Rešpekt Special

25. augusta 2017

V aktuálnom ročníku nájdeme na Cinematiku aj špeciálnu sekciu Rešpekt Special, plnú zaujímavých filmov. V sekcii sa predstavia najnovšie filmy tvorcov, ktorí cenu Rešpekt získali na niektorom z minulých ročníkov piešťanského festivalu.

Sekcia uvedie štvoricu filmov, dva z nich dokonca v slovenskej premiére. Prvým zo štvorice filmov je hudobný dokument Jota de Saura od kultového Carlosa Sauru, v ktorom režisér rozjíma nad tradičným tancom a hudbou svojej domoviny.

Ďalším titulom je francúzsko-belgická snímka Saint Amour. Režisérske duo Benoît Delépine a Gustave Kervern rozpráva príbeh otca a syna, ktorí sa vyberú na vidiecky festival po vinnej ceste v taxíku.

Sekcia Rešpekt Special prinesie aj zatiaľ posledný film Nicolasa Windinga Refna Neon Demon. Hrdinkou snímky je mladé dievča Jesse, ktoré sa rozhodne stať sa modelkou. Jej mladosť a dravosť však otvára konkurenčný priestor, kde sa stretáva s ostatnými, po kráse závislými modelkami, ktoré sú pre svoj vzhľad ochotné urobiť takmer hocičo.

Ako posledný film je vo výbere zaradená čiernobiela dráma francúzskeho režiséra Françoisa Ozona Frantz z obdobia tesne po prvej svetovej vojne. Hlavná postava, mladá Nemka, oplakáva svojho mŕtveho snúbenca. Vo Francúzsku však stretáva záhadného muža, ktorý na hrob jej snúbenca nosí kvety. Ich spoločné stretnutie im zmení životy.