fbpx

Nórsko pod lupou len na Cinematiku!

15. augusta 2018

Každý rok sa festival venuje filmom a filmovým tvorcom konkrétnej krajiny. Tento rok predstaví sekciu Nórsko pod lupou.

V sekcii nájdeme aj drámu režiséra Kristoffera Borgliho DRIB o performance umelcovi Amirovi, ktorý sa venuje stand-upu. Film sa začína v momente, keď sa o jeho kontroverzné vystúpenia začne zaujímať reklamná spoločnosť z Los Angeles.

Protagonistom filmu Drevorubač (Hoggeren), režiséra a scenáristu Jorunna Myklebusta Syversena, je krehký Anders, ktorý sa práve nasťahoval na malú odľahlú farmu po svojich zosnulých rodičoch. Túži byť sám a v prírode. Dni trávi bezdôvodným stínaním stromov. Minulosť, ktorú vytesňuje, ho však dobehne.

Sekcia prináša aj hororovo ladenú mysterióznu drámu uvedenú na festivale v Toronte – Údolie tieňov (Skyggenes dal) od Jonasa Matzowa Gulbrandsena o malom chlapcovi, ktorý sa vydáva na cestu to tajomného lesa, ako aj snímku odpremiérovanú na minuloročnom Berlinale – Z balkónu (Fra balkongen). Režisér Ole Giæver v nej pozoruje svet zo svojho balkónu na predmestí nórskej metropoly Oslo. Zamýšľa sa nad zmyslom svojej existencie.

Dráma režiséra Erika Skjoldbjærga Pyroman (Pyromanen) je nakrútená podľa skutočných udalostí z roku 1978. V okolí dediny na juhu Nórska horia lesy a stavby. Zapaľuje ich devätnásťročný Dag, ktorý sa márne snaží zapadnúť medzi kamarátov doma či v práci. Požiar je preňho jedinou príležitosťou, kedy sa cíti sebaisto.

Nórska koprodukčná dráma Čo len ľudia povedia (Hva vil folk si) režisérky a scenáristky Iram Haq, mala úspešnú premiéru na festivale v Toronte a nájdete ju aj v programe Cinematiku. Príbeh šestnásťročnej Nishy z pakistanskej rodiny, ktorá si užíva slobodný život v Osle, až do okamihu, kedy sa rodina zaťažená tradíciami, rozhodne všetko zmeniť. Nezmyselná a radikálna ochrana dcéry pred nástrahami západného moderného slobodného sveta spôsobí výrazný generačný konflikt. Jeden z najvýraznejších nórskych filmov ostatných rokov.

Observačný dokument režisérky Margreth Olinovej – Detstvo (Barndom) sa zameriava na spoločné detské hry a svety pozorujúc deti v konkrétnej škôlke počas jedného roka.

Dramédia Svet čaká (Verden venter) rozpráva o troch švédskych herečkách, ktoré pracujú ako čašníčky počas leta v nórskom hlavnom meste. O réžiu a scenár tejto nórsko-švédskej koprodukcie sa postarala Mariken Halleová.