fbpx

Na Cinematiku budú súťažiť slovenské dokumenty

3. augusta 2011

V rámci MFF Cinematik sa po druhýkrát koná súťaž celovečerných slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc. O cenu Film Europe Award spojenú s finančnou odmenou sa bude uchádzať celkovo osem dokumentov, ktoré mali premiéru v rozmedzí od septembra 2010 do septembra 2011. Tak, ako minulý rok, o víťazovi rozhodne porota zložená z mladých európskych kritikov.

Medzi filmy, ktoré už ocenené boli, patrí Nesvadbovo Eriky Hníkovej (cena čitateľov denníka Tagesspiel na Berlinale), dokument o Zemplínskych Hámroch a ich starostovi, ktorý sa nemieni nečinne prizerať vymieraniu svojej obce; záverečný diel trilógie Mateja Mináča o Nicholasovi Wintonovi Nickyho rodina (cena divákov v Karlových Varoch) či portrét architekta a „otca ázijských mrakodrapov“ Ladislava Hudeca s názvom Zmenil tvár Šanghaja režiséra Ladislava Kaboša (cena Igric za dokument a tvorivá prémia za réžiu).

Súťažiť bude taktiež nový cestopis oceňovaného Pavla Barabáša Trou de Fer – Železná diera, tentoraz z prostredia národného parku na ostrove Réunion v Indickom oceáne, kde sa nachádza unikátny kaňon, takmer nepoznačený ľudskou činnosťou. Dokument Adama Hanuljaka Chránené územie zase približuje trojtýždňové turné Divadla z pasáže v USA.

Život významného sochára Franza Xavera Messerschmidta sleduje hraný dokument Petra Dimitrova Čas Grimás. Film Celý svet je úzky most Dušana Hudeca sa venuje životu Jossiho Steinera, ktorý po vojne emigroval do Izraela, aby sa po rokoch vrátil do Košíc a stal sa „rabínom z ľudu“. Posledným súťažným filmom je Generácia na prelome Yvonne Vavrovej o dnes 40-60-ročných ľuďoch baby boom generácie a ich mieste v dnešnom svete.

Viac o súťaži sa môžete dozvedieť v sekcii Cinematik.doc.