fbpx

Ildikó Enyedi bude mať na Cinematiku profilovú sekciu a predstavíme aj jej novinku z festivalu v Cannes

9. augusta 2021

V Maďarsku Cinematik našiel aj výnimočnú osobnosť, ktorej venuje tohtoročnú sekciu Rešpekt. Bude ňou skvelá režisérka Ildikó Enyedi a vo výbere z jej filmografie nebude chýbať snímka O tele a duši, s ktorou získala Zlatého medveďa z Berlinale aj nomináciu na Oscara, ale ani slovenská premiéra jej novinky Príbeh o mojej žene, uvedenej na tohtoročnom festivale v Cannes.

Režisérka, scenáristka a herečka Ildikó Enyedi, ktorej Cinematik venuje tohtoročnú sekciu Rešpekt,je výnimočným zjavom nie len v maďarskom či európskom, ale aj celosvetovom meradle. Svoj jedinečný rukopis najskôr cibrila na experimentálnych dokumentoch a krátkometrážnych snímkach pod záštitou ikonického Štúdia Bélu Balázsa. Z jej rannej tvorby Cinematik uvedie snímku Invázia (Invasion, 1986) o fiktívnom meste, ktorého obyvatelia utekajú do podsvetia.

V roku 1987 sa Ildikó Enyedi predstavila surrealistickou drámou Krt (Vakond) o tajnom agentovi, ktorý odhalí, že celý svet je len projekcia. O dva roky neskôr uviedla na plátno svoj oficiálny autorský debut Moje 20. storočie (Az én XX. Századom), čierno-bielu historickú esej o odcudzených dvojčatách, ktorú rámcujú míľniky ľudstva, ako je vynález žiarovky či telegrafu. Na filmovom festivale v Cannes za film režisérka získala Zlatú kameru. 

Cinematik z filmografie Ildikó Enyedi uvedie aj snímku Šimon kúzelník (Simon mágus, 1999) o maďarskom vizionárovi, ktorý je prizvaný k vyšetrovaniu záhadnej vraždy uprostred Paríža. Tento film získal viacero domácich ocenení a za zmienku iste stojí aj jeho hudobná zložka, o ktorú sa postarali Brian Eno či Massive Attack.

Žiaden výber z filmografie Ildikó Enyedi by, samozrejme, nebol kompletný bez vynikajúcej drámy O tele a duši (Teströl és lélekröl, 2017), dosiaľ najúspešnejšieho diela 65-ročnej filmárky. Režisérka nás v ňom zavedie do drsného prostredia bitúnku, kde sa odohráva krehká romanca medzi dvoma neznámymi, ktorých zblížila bizarná snová záľuba: Uprostred noci sa stretávajú v lese v koži divokých zvierat, aby unikli úzkostiam svojich skutočných životov.

No a výber v sekcii Rešpekt uzavrie najnovší film Ildikó Enyedi Ľúbil som svoju ženu (A feleségem története, 2021), ktorý mal svetovú premiéru začiatkom júla v hlavnej súťaži tohtoročného festivalu v Cannes. Exkluzívnu slovenskú premiéru bude mať práve na Cinematiku. Je o námornom kapitánovi, ktorý uzavrie stávku, že sa ožení s prvou, ktorá vstúpi do dverí. Hlavnú ženskú úlohu v snímke stvárnila francúzska herecká hviezda Léa Seydoux.