fbpx

Francúzsko, Taliansko, Jordánsko, Kórea, Kanada, Bulharsko, Španielsko – Cesty slávy predstavia mimoriadne filmy

14. augusta 2023

Spoľahlivým zdrojom silných filmových zážitkov je na Cinematiku každoročne aj sekcia Cesty slávy. Ako jej názov napovedá, uvádzané tituly už za sebou spravidla majú púť zahraničnými filmovými festivalmi a neraz aj niekoľko prestížnych cien.

Skvelým príkladom bude tohtoročné uvedenie aktuálneho víťaza Zlatej palmy z Cannes, filmu Anatómia pádu / Anatomie d’une Chute (2023). V krimi dráme nemeckej režisérky Justine Triet si Sandra Hüller zahrala ženu obvinenú z manželovej vraždy. Jediným svedkom je ich spoločný syn, ktorý čelí neľahkej dileme. Návštevníci Cinematiku film uvidia v exkluzívnej slovenskej premiére.

Aj dobrodružný film Chiméra / La Chimere (2023) talianskej filmárky Alice Rohrwacher, ktorý diváka pozýva do prostredia čierneho trhu s archeologickými artefaktmi, mal svetovú premiéru v hlavnej súťaži v Cannes. Hlavné úlohy stvárnili Josh O’Connor, Alba Rohrwacher, ale aj Isabella Rossellini.

Film jordánskeho režiséra Amjada Al Rasheeda Inshallah a Boy (2023) zase v Cannes bodoval v rámci Týždňa kritikov. Príbeh vdovy v krajine, kde dedičné právo prislúcha len ženám s mužským potomstvom, je plný emócií aj nečakaných zvratov. Jediný a uhrančivý divácky zážitok patrí k vrcholom svetovej filmovej sezóny.

Romantická dráma juhokórejsko-kanadskej filmárky Celine Song Minulé životy / Past Lives (2023) svoju cestu slávy započala na festivale Sundance a zároveň aj v hlavnej súťaži tohtoročného MFF Berlinale. Osud v nej po rokoch opäť spojí priateľov z detstva, aby mohli nadviazať na to, čo bolo – alebo aspoň premýšľať o tom, čo mohlo byť. Podľa svetových kritikov a kritičiek ide o jeden z najlepších filmov tohto roka.

Kanadsko-francúzsky film Temporaries / Richelieu (r. Pier-Philippe Chevigny, 2023) nás zase zavedie medzi vykorisťovaných sezónnych pracovníkov a ich prekladateľku. Dráma o ľudských právach, zneužívaní a nesmierneho tlaku veľkých spoločností na svojich zamestnancov. Naliehavý a aktuálny film uviedli festivaly Tribeca aj MFF Karlove Vary.

Strhujúca bulharsko-nemecká sociálna dráma Urotcite na Blaga (2023) sa zamerala na zraniteľných a často prehliadaných seniorov. Jeho hlavná hrdinka sa stane, ako mnohí ďalší dôchodcovia, obeťou podvodníkov. Tento príbeh však má pre diváka pripravených mnoho zvratov a celkom nečakané finále. Film sa môže popýšiť Veľkou cenou – Krištáľovým glóbusom, Cenou za ženský herecký výkon pre Eli Skorchevu v hlavnej úlohe aj Cenou ekumenickej poroty z Karlových Varov. Aj tento titul Cinematik uvedie v slovenskej premiére.

Sekciu Cesty slávy uzatvorí precízna španielsko-francúzska dráma As Bestas (2022) ktorá získala deväť cien Goya. Režisér a scenárista Rodrigo Sorogoyen vyrozprával príbeh s bohatou škálou emócii o manželskom páre, ktorí opustili svoj pohodlný život vo Francúzsku, aby našli nový začiatok v odľahlej vidieckej časti Galície. Od miestnych obyvateľov ich však čaká xenofóbia a skrytý prúd neutíchajúcej nevraživosti. Jemne rozbiehajúci sa žánrový mix drámy a premysleného trileru patrí medzi vrcholy tohtoročného programu festivalu.