fbpx

Festivalové tipy I: Maratón skvelej zábavy sa rozbieha (10.09.10)

9. septembra 2010

I keď Cinematik sa rozbehol už včera (09.09.10) otváracím ceremoniálom a dvoma projekciami, skutočný maratón filmov s nutnosťou rozhodovať sa na čo zájsť začína až dnes a preto vám v snahe pomôcť s výberom – pre filmových nadšencov iste neľahkým – prinášame aj prvé Festivalové tipy až dnes.

Piatkovú filmovú jazdu môžete odštartovať o 14:00 v kine Fontána režijným a scenáristickým debutom Nicolasa Windinga Refna, dnes už kultovým filmom Pusher. Ten predstavuje strhujúcu a drsnú jazdu peklom kodaňského podsvetia. Pre šancu tento film nakrútiť Refn obetoval možnosť študovať na prestížnom Dánskom filmovom inštitúte.

Aj na ďalšiu projekciu odporúčame zájsť do kina Fontána. O 17:00 tam premietame súťažný slovenský dokument Erotic Nation mapujúci históriu domáceho erotického priemyslu po páde komunizmu. Hlavnú líniu filmu tvorí príbeh majiteľa prvého sex-shopu na Slovensku. Karol Raffay začal podnikať po novembrovej revolúcii. Raffay a jeho family sex biznis, rovnako ako demokratizujúce sa Slovensko, prechádzali vývojom, v ktorom dokument nachádza paralely.

Tí z vás, ktorí odídete z kina po projekcií Refnovho debutu Pusher spokojní iste o 20:00 zavítate do Kino klubu pozrieť si jeho pokračovanie pod názvom S rukami od krvi: Pusher II. Tento nemenej drsný a pôsobivý sequel nakrútil Refn o osem rokov neskôr už ako skúsený a uznávaný režisér (podieľal sa na ňom aj ako producent a scenárista). Tým z vás, čo prvého Pushera premeškáte, alebo budete mať po ňom chuť na iný žáner odporúčame radšej zájsť o 20:00 do kina fontána na Plán 9 z vesmíru. Pravdepodobne najslávnejší nechcene smiešny film všetkých čias nakrútený legendárnym režisérom Edom Woodom juniorom hrdiacim sa titulom „oficiálne“ najhoršie režiséra všetkých čias. Plán 9 z vesmíru, vznikol podľa „stopercentne“ skutočného svedectva o neúspešnom pokuse mimozemskej civilizácie ovládnuť Zem pomocou oživenia mŕtvych a predstavuje vskutku pozoruhodný mix hororu a sci-fi. Pri sledovaní tohto diela je prakticky nemožné nudiť sa a po jeho projekcií vás čaká bonus v podobe nemenej zábavného divadelného predstavenia.

Nakoniec odporúčame o 23:00 v kine Fontána nepremeškať prvú projekciu zo sekcie Za hranicou kultu venovanej tento rok neo-noirovým filmom. Azda ani neexistuje tvorca vhodnejší k odštartovaniu takejto sekcie ako Brian De Palm hlásiaci sa k dedičstvu klasických filmov noir vo väčšine svojich diel. Jeho snímka Čierna Dahlia o vyšetrovaní skutočnej vraždy herečky Elizabeth Short je prvotriednou poctou filmom noir a rozprávaním o Hollywoode 40. rokov.