fbpx

Farby piesku

11. septembra 2015

Písal sa rok 1990, keď sa Ľuba a zhruba šesť desiatok zdravotníkov z Československa rozhodli vycestovať za prácou do zahraničia. Mladá Slovenka vymenila nitrianske áro za Misuratskú nemocnicu v Líbyi. Tam spoznala svojho muža, vydala sa, konvertovala na islam, porodila dve deti, žila a pracovala. Až dokým nezomrel jej milovaný muž. Až dokým v roku 2011 nevypukli nepokoje a ľudová vzbura, ktorá odštartovala občiansku vojnu.

Snímka Farby piesku je časozberným dokumentom – životný príbeh zdravotnej sestry je kamerou zaznamenávaný pred tzv. Arabskou jarou, počas nej i po nej. Na jej osude sledujeme aj príbeh afrického štátu – vidíme bezprostredné a autentické zábery zničenej krajiny, ľudí s amputovanými končatinami alebo inými trvalými následkami, bojové podmienky v nemocnici i mimo nej. Niekedy doslova.

Sila dokumentu spočíva práve v jeho autentickosti a presvedčivosti. Je to dôležitá správa o jednej časti sveta, o to naliehavejšia, o čo je téma vojen, Afriky a utečencov aktuálnejšia.

Autorom filmu je dokumentarista Ladislav Kaboš. Pamätať si ho môžeme z jeho poslednej snímky Všetky moje deti, kde observačnou metódou sledoval prácu farára Mariána Kuffu v jednej rómskej osade na východe Slovenska.

Pavla Rachelová

Farby piesku uvedieme o 19:00 vo Fontáne.