fbpx

Fantastická noc: Paralelné svety

17. septembra 2016

Filmy z Fantastickej noci nás zavedú do rozprávkového sveta animovaného filmu. Vo všetkých filmoch sa stretneme so sympatickými, ale trochu zvláštnymi postavičkami, ktoré nie sú spokojné s realitou, v ktorej sa nachádzajú. Náhodou sa ocitnú v inom svete, než poznajú a táto skúsenosť ich presvedčí o vzácnosti toho, kde a s kým žijú. V každom z filmov sú teda v protiklade dva fikčné svety. Často sa tiež ocitáme v ponurom prostredí s pochmúrnymi tmavými farbami, avšak osudy postáv v každom z filmov skončia šťastne.

Koralína z filmu Koralína a svet za tajnými dverami sa s rodičmi práve presťahovala do nového penziónu. V jednej z izieb nájde tajné dvere, keď ich však otvorí, objaví za nimi iba múr. Nie vždy. Neskôr sa Koralíne podarí prejsť cez tunel, ktorý sa za nimi skrýva a navštívi svojich lepších rodičov. Teda takých, ako si predstavuje, že by sa mali správať, čo ju takmer pripraví o skutočný svet a ľudí, ktorí v ňom žijú.

Vo filme Predvianočná nočná mora sa režisér Henry Selick inšpiroval poviedkovou predlohou Tima Burtona, ktorého tvorba je charakteristická podivnosťou rozprávaného príbehu, temnosťou a zároveň akousi nádejou, že všetko bude v poriadku. Muzikálové spracovanie prináša mnoho chytľavých melódií a obľúbené postavičky, ktoré v dobrej vôli pripraviť niečo nové, zničia Vianoce. Každý omyl sa však dá napraviť, ak si svoju chybu včas uvedomíme.

Film Zrkadlová maska je kombináciou hraného filmu a rôznych typov animácie. Hlavná hrdinka Helena sa z domova a sveta cirkusu dostane do krajiny, ktorú postupne ovládajú čierne tiene. Zachrániť ju môže tým, že nájde kúzlo a zobudí Bielu kráľovnú zo spánku. Stretáva tu rôzne stvorenia a postavy i zvieratá s maskou na tvári. Cez okná v tejto krajine nahliada na svoj reálny život a pomocou zrkadlovej masky má možnosť zmeniť samú seba a svoje chyby a často nevhodné správanie.

Mária Nikelová