fbpx

Cinematik.doc

14. augusta 2013

Cinematik.doc je súťaž celovečerných slovenských dokumentov, ktoré mali premiéru od septembra 2012 do septembra 2013. Na základe hlasovania poroty, zloženej z mladých európskych kritikov, je víťaznému filmu udelená cena Cinematik.doc Award.
Tento rok bol na dokumenty bohatý, vďaka čomu sa v súťaži nachádza až 11 filmov. Zaujímavo pritom odrážajú stav dokumentárnej vetvy slovenskej kinematografie. Zastúpených je niekoľko generácií tvorcov, hoci prevažuje mladšia. Vidíme observáciu, anketu i výraznú štylizáciu hraničiacu s reflexiou filmového média; tematická rôznorodosť siaha od osobných tém cez problémy mladých, otázky kultúrneho spolužitia, spoznávanie (obskúrnych zákutí) histórie, až po politiku a problém spravodlivosti. Vo výbere sú projekty, ktoré vznikali dlhé roky, ktoré sú súčasťou väčších celkov, i také, ktoré sledujú relatívne krátky časový úsek. Z produkčného hľadiska sú to filmy náročnejšie i extrémne nízkorozpočtové.
Dôležité je, že viacerí tvorcovia už svoje filmy v súťaži Cinematik.doc v minulosti mali, čo znamená, že nakrúcajú s istou pravidelnosťou. Prvýkrát je vo výbere aj film režiséra, ktorý už hlavnú cenu získal – v roku 2010 vyhral prvý ročník súťaže Jaro Vojtek s filmom Hranica.