fbpx

Do hľadáčika organizátorov festivalu sa dostalo Poľsko. Predstavujeme sekciu Pod lupou

7. augusta 2020

K neodmysliteľným súčastiam Cinematiku patrí aj programová sekcia Pod lupou, ktorá každý rok prináša pestrý prierez súčasnou tvorbou vybranej národnej kinematografie. Do hľadáčika organizátorov festivalu sa tentokrát dostalo susedné Poľsko, kde o silné a nevšedné filmové zážitky rozhodne nie je núdza.

O jeden sa postará aj snímka Zabi to a opusť mesto (Kill It and Leave the Town, 2020) medzinárodne uznávaného animátora Mariusza Wilczynského. Šesťdesiatročný tvorca na svojej celovečernej prvotine o mužovi, ktorý sa po smrti blízkych ponára do snového sveta spomienok, pracoval dlhých 11 rokov. Film mal premiéru na tohtoročnom Berlinale.

Sekcia Pod lupou predstaví aj dva pozoruhodné filmy, ktoré vznikli v slovenskej koprodukcii. V psychologickej historickej dráme Milosť (Pardon, 2018) Jan Jakub Kolski rozpráva príbeh rodičov “prekliateho vojaka” protikomunistického odboja. Keď synovu mŕtvolu StB po štvrtýkrát vykope z hrobu, vydávajú sa s ňou rodičia na strastiplnú púť za stratenou sebaúctou a pokojom. V dokumente Vietor (The Wind. A Thriller Documentary, 2019) zas Michał Bielawski v spolupráci s Petrom Kerekesom prinášajú poetický aj napínavý portrét podtatranskej oblasti Podhalie, kde tvrdému životu udávajú tón kruté aj fascinujúce živly.

Ako pes s mačkou (A Cat with a Dog, 2018) je rodinná dráma Janusza Kondratiuka, v ktorej k sebe dvaja odcudzení bratia hľadajú cestu, keď jeden z nich ochorie. V originálnej dramédii 7 citov (7 emotions, 2018) Mareka Koterského sa hlavný hrdina vracia do detstva, aby konečne naplno prežil potlačované traumy a emócie.

Program sekcie Pod lupou doplnia aj psychologický horor Adriana Paneka s vojnovou tematikou Vlkolak (Werewolf, 2018), znepokojivá dráma z prostredia súčasných Varšavčanov Reč vtákov (Bird Talk, 2019) Xawera Żuławského, výpravný historický film Bartosza Konopku Božia krv (Mute, 2018) či poľsko-česko-macedónske road movie Via Carpatia (2018).

Pätnásty ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v Piešťanoch od 10. do 15. septembra 2020. Akreditácie sú na webstránke www.cinematik.sk až do 31. augusta k dispozícii za zvýhodnenú predpredajovú cenu.