fbpx

District 9 – Udalosť v žánri sci-fi

28. augusta 2009

Návštevníci Cinematiku budú mať možnosť vidieť v exkluzívnej slovenskej predpremiére kritikou nadšene a filmovými fanúšikmi ešte nadšenejšie prijatú snímku District 9. Toto sci-fi sa okamžite po premiére zaradilo medzi najpríjemnejšie filmové prekvapenia roka. District 9 však nebol úplne nenápadný projekt bez očakávaní. Režíroval ho síce na poli celovečernej metráže debutujúci Neill Blomkamp, ale pod produkčným dohľadom Petra Jacksona. Práve tento projekt Jackson realizoval „namiesto“ pôvodne zamýšľanej adaptácie úspešnej videohry Halo. No ani Blomkamp nie je žiaden začiatočník. Po tom, čo odišiel z Juhoafrickej Republiky do Kanady, sa mu podarilo rýchlo stať sa uznávaným odborníkom na vizuálne efekty a oceňovaným režisérom krátkych filmov a reklám.

District 9 pozoruhodným spôsobom rozpráva originálny príbeh o mimozemských utečencoch, obývajúcich už dve desaťročia núdzové domovy v titulnom deviatom okrsku juhoafrického Johannesburgu. Vlády sveta si s riešením mimozemšťanskej problematiky nevedia rady. Súkromnej spoločnosti MNU, ktorej bol zverený dohľad nad mimozemšťanmi, je ich osud ľahostajní a s vidinou veľkého zisku sa usiluje najmä o spojazdnenie zbrojných technológií mimozemšťanov.

Takmer všetky recenzie vyzdvihujú na Blomkampovom debute kombinovanie štylistických a rozprávačských postupov klasických sci-fi, dobrodružných a akčných filmov s postupmi dokumentov a televízneho spravodajstva. District 9 síce nie je prvým dielom takto spájajúcim rôzne štýly, ale špecifickú atmosféru, akú tu týmto spájaním vytvoril mladý režisér, len ťažko nájdeme v nejakom inom filme. Ide v podstate o akúsi koláž rôznorodých spôsobov rozprávania, pričom príbeh vo výsledku ostáva dokonale súdržný, plynulý a vygradovaný. Viacerí kritici dokonca hovoria o bezchybnom stupňovaní emócií od prvého až po posledný záber. Originálny výsledný dojem určite dotvára aj obsadenie neznámych hercov a zasadenie deja do – režisérovho rodného – juhoafrického Johannesburgu. Hoci hollywoodski filmári hojne využívajú na nakrúcanie celý svet, americká sci-fi z Afriky je menší unikát. Prostredie biedneho geta pre mimozemšťanov v juhoafrickej metropole navyše obohacuje snímku o znepokojivé paralely s aktuálnymi problémami.

I keď na plagátoch Districtu 9 sa objavuje ironický slogan „nie ste tu vítaní“, Cinematik všetkých rád uvíta na predpremiére tohto filmu v sobotu 12.9. 2009 o 20:00 v Dome umenia.