fbpx

Čo spája filmy Huesera: The Bone Woman, Wolfkin, Cerdita či The Night of the Hunter?

23. júla 2023

Je mať deti a byť nimi požehnaním, alebo kliatbou? Sú očakávania priviesť na svet deti, ktoré od prvopočiatku kladie spoločnosť na ženu, v súlade s tým, po čom sama túži? Ako sa deti vyrovnávajú s ťažkosťami dospievania, šikanou či predsudkami? A kde hľadajú vzory, keď ich najbližší zlyhajú? Šestica filmov, ktoré Cinematik predstaví v sekcii Za hranicou kultu: Kids Are Not Alright skúma zdanlivo idylickú tému detstva z prekvapivých aj desivých uhlov pohľadu.

Filmárka Michelle Garza Cervera vo svojom hororovom debute Huesera: Zberateľka kostí (Huesera/The Bone Woman, Mexiko/Peru, 2022) prináša temný pohľad na tému materstva, ktoré do života ženy neprichádza vždy ľahko a s radosťou. Klasický film-noir Noc lovca (The Night of the Hunter, r. Charles Laughton, USA, 1955) zase sleduje osudy sirôt, ktoré prenasleduje fanatický kazateľ posadnutý príbehom o láske a nenávisti.

Hrdinkou drámy Kommunioun (Wolfkin/Wolfkin, r. Jacques Molitor, Luxembursko, 2022) je matka, ktorá sa snaží zachrániť syna pred dedičnou kliatbou po otcovi. V snímke Prasiatko (Cerdita/Piggy/r. Carlota Pereda, Španielsko/Francúzsko, 2022) sa, naopak, dospievajúca hrdinka zdráha zachrániť trojicu rovesníčok pred psychopatickým vrahom, aby sa im tak pomstila za šikanu.

Program polnočnej sekcie uzatvoria filmy 2551.01 „Kid“ (2021) a 2551.02 „Orgia zatratených“ (2023) rakúskeho režiséra Norberta Pfaffenbichlera. Ide o dystopickú interpretáciu klasickej grotesky Charlieho Chaplina vyskladanú z nočných môr, ktorá diváka do deja a atmosféry vtiahne bez jediného slova.