fbpx

Čo dá študentský film Cinematiku?

12. septembra 2015

Celkom drsná sociálna dráma, absurdná inscenácia vo filmovom obraze, dokument o Slovákoch žijúcich v zahraničí, invenčné a vizuálne kultivované „animáky”, rozprávka o zamilovanom stredovekom rytierovi… – to všetko nájdete v balíčku pätnástich krátkych filmov v rámci sekcie Čo dom dal (študentské filmy). Už po desiatykrát v nej nájdeme komplexné krátke filmy študentov Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici. Tvorbu dvoch umeleckých škôl môžeme v tomto prípade chápať jednotne – ako školskú tvorbu začínajúcich filmárov, ktorí rozlične uchopili tému i formu, či zaznamenali odlišné trendy v súčasnej kinematografii. Začínajúci autori sa predstavia prostredníctvom vypointovaných príbehov s vlastným názorom a poetikou.

Medzi najlepšie filmy z tohtoročnej selekcie určite patrí Oslava Pavla Čižmára, ktorá získala niekoľko ocenení doma i v zahraničí. Scenár Jakuba Medveckého, vtedy študenta len 1. ročníka dramaturgie, rozohráva typicky slovenskú drámu o „oslave” storočnice oravskej babičky. Zaujímavý je tiež autorský absolventský film Adama Felixa Checkpoint, ktorý (ne)nápadne pripomína štýl Jima Jarmuscha či Akiho Kaurismäkiho. Fanúšikov animácie zase nesklame štvorminútová Sila príťažlivosti Evy Sekerešovej parodujúca ruské a americké stereotypy. Ak sa chcete zabaviť, tak do pozornosti dávam aj filmy Michala Stašáka Sekretárky a The Bible Thing Lucie Pšenkovej.

Zabudnite na predsudky, krátke filmy sú dôležitou súčasťou filmových festivalov. Pozrite si preto náš domáci výber! Slovenský dom dá tento rok divákom okrem úspešnej Kozy či LokalFilmis aj pomerne panoramatický predobraz budúcich filmových okienok v slovenskom hranom, dokumentárnom i animovanom filme.

Matej Sotník

Študentské filmy uvedieme o 14:00 v Kine Klub.