fbpx

Člen programového tímu Tomáš Hudák predstavuje svojich päť tipov festivalu

9. septembra 2021

Tomáš Hudák a jeho festivalový výber:

Čo vidíme, keď sa pozeráme na nebo? / What Do We See When We Look at the Sky / r. Alexandre Koberidze

Keď sa Lisa a Giorgi náhodne stretnú na ulici v gruzínskom meste Kutaisi, je to láska na prvý pohľad. Láska ich prepadne tak náhle, že sa dokonca zabudnú spýtať jeden druhého na meno. Predtým, než sa každý z nich opäť vydá vlastnou cestou, dohodnú sa na stretnutí v nasledovný deň. Netušia však, že ich ktosi uriekol. Podarí sa im opäť stretnúť?

Začiatok / Beginning / r. Dea Kulumbegashvili

V ospalom provinčnom mestečku zaútočí na komunitu Svedkov Jehovových extrémistická skupina. Uprostred tohto konfliktu sa pomaly rúca známy svet Yany, manželky vodcu komunity. Zatiaľ čo sa Yana snaží pochopiť svoje vlastné túžby, jej vnútorná nespokojnosť rastie.

Nezvyčajné leto / An Unusual Summer / r. Kamal Aljafari

Otec Kamala Aljafariho pred rokmi nainštaloval pred svoj dom bezpečnostnú kameru, aby zistil, kto mu stále poškodzuje auto. Autor tento materiál využíva na to, aby rozprával o svojej ulici, o susedoch, o živote v palestínskej štvrti, ktorá je niekedy označovaná ako geto. Aljafari ukazuje, že ide o živé miesto plné zaujímavých ľudí, ktorí nie sú neviditeľní. Jeho film je aktom proti zabúdaniu.

Malá mama / Petite Maman / r. Céline Sciamma

Nelly práve prišla o starú mamu a pomáha rodičom upratať dom, v ktorom vyrastala jej mama. Skúma ho a spoznáva okolité lesy. Jedného dňa stretne dievča v rovnakom veku, ktoré stavia domček v lese.

Obyčajná krajina / An Ordinary Country / r. Tomasz Wolski

Film vyskladaný iba z archívnych materiálov tajnej služby nám predstavuje život v socialistickom Poľsku očami jej agentov. Vidíme zábery špehovania a výsluchov, počujeme zaznamenané banálne telefonáty i udania a z inštruktážneho filmu sa dozvieme, ako v byte nainštalovať odpočúvacie zariadenia. Zväčša netušíme, kto je sledovaná osoba a najmä čím sa previnila, iba detailne skúmame jej správanie, ktoré je možno obyčajné, možno podozrivé.