fbpx

Člen programového tímu Tomáš Hudák predstavuje svojich päť tipov festivalu

5. septembra 2022

Tomáš Hudák a jeho festivalový výber:

Krajiny odboja / Landscapes of Resistance / r. Marta Popivoda

Film Marty Popivody zhmotňuje pamäťové stopy postaršej ženy Sonje, ktorá si spomína, ako sa stala partizánkou a zapojila sa do protinacistického odboja. Vidíme ju však iba málokedy. Namiesto toho putujeme krajinou, po ktorej pred 80 rokmi kráčala ona sama, ako keby bol do týchto území vpísaný jej príbeh. Všednosť a pokornosť jej hrdinstva je v kontraste s vojnovými monumentmi, ktoré na ceste niekedy vidíme. Sonja je pútavou rozprávačkou a stáva sa zdrojom inšpirácie pre hlavnú tvorivú dvojicu vosvete, kde je krajná pravica opäť na vzostupe

Návrat do Remeše (Fragmenty) / Retour à Reims (Fragments) / r. Jean-Gabriel Périot

Prostredníctvom textu Didiera Eribona v podaní Adèle Haenelovej rozpráva film v archívoch intímny a politický príbeh francúzskej robotníckej triedy od začiatku 50. rokov 20. storočia až po súčasnosť.

Eami / r. Paz Encina

Slovo Eami znamená v jazyku pôvodného obyvateľstva dnešného Paraguaja a Bolívie les aj svet. Je to však zároveň meno dievčenskej hrdinky, ktorá je vyhnaná z rodného územia kvôli obchodovaniu s pôdou a odlesňovaniu. Jej komunita sa rozpadáva a ona blúdi lesom. Paraguajská režisérka Paz Encina nás v minimalistickom príbehu zoznamuje s miestnou kozmológiou, filozofiou i mýtmi, ktoré prelína s rozprávaním pôvodného obyvateľstva o násilnom vysťahovaní. Výsledkom je silný senzorický zážitok založený tak na krásnych obrazoch, ako aj prepracovanej zvukovej zložke.

Ostrov Bergmana / Bergman Island / r. Mia Hansen-Løve

Filmársky pár žijúci v Amerike, Chris a Tony, sa na leto uchýli na bájny ostrov Fårö. Dúfajú, že v tejto divokej, úchvatnej krajine, kde žil Bergman a kde nakrútil svoje najslávnejšie diela, nájdu inšpiráciu pre svoje pripravované filmy. Ako dni strávené oddelene plynú, Chris, čoraz viac fascinovanej ostrovom, sa opäť vynárajú spomienky na prvú lásku. Hranice medzi realitou a fikciou sa postupne stierajú a dvojicu ešte viac rozdelia. Herecké obsadenie Vicky Krieps a Tim Roth, spolu s premyslenou charakterovou réžiou zarezonovali aj v súťaži o Zlatú palmu na festivale v Cannes.

Diera / Il buco / r. Michelangelo Frammartino

Z benátskeho festivalu na Cinematik prichádza Diera, domáci víťaz Zvláštnej ceny poroty. Podmanivý, chvíľami priam meditatívny film zachytáva krásu juhotalianskeho vidieka, kam prichádza skupinka dobrodruhov zo severu prebádať jednu z najhlbších jaskýň v Európe.