fbpx

Člen programového tímu Rastislav Steranka predstavuje svojich päť tipov festivalu

8. septembra 2020

Rastislav Steranka a jeho festivalový výber:

Vlkolak / Wilkolak / r. Adrian Panek / PIATOK 11.09. 20:00 FONTÁNA

Leto 1945. Po oslobodení z koncentračného tábora Gross-Rosen Červenou armádou sa osem židovských detí uchýli do opusteného statkárskeho domu – provizórneho sirotinca v lese. Chýba tu jedlo i voda a okolo domu nebezpečne krúžia strážne psy, ktoré boli z tábora taktiež vypustené a hľadajú potravu. Keď je dozorkyňa v lese záhadne zavraždená, deti sú odkázané samé na seba.

Návnada / Bait / r. Mark Jenkin / NEDEĽA 13.09. 20:00 KINO KLUB

Martin je rybárom bez člna. Jeho brat Steven z neho totiž spravil výletný čln pre turistov. V kedysi prosperujúcej rybárskej dedine v Cornwalle prebieha vojna medzi domácimi a turistami.

Božia krv / Krew Boga / r. Bartosz Konopka / SOBOTA 12.09. 14:00 DOM UMENIA

Dvaja muži vo včasnom stredoveku prichádzajú do pohanskej zeme – jeden prináša kresťanstvo, druhý hľadá svoj spôsob života. Rozhodujú sa medzi dvoma spôsobmi, ako osloviť pohanov. V boji medzi dialógom a silou jeden z nich umrie.

FREM / r. Viera Čákanyová / PIATOK 11.09. 17:00 FONTÁNA

Film je reakciou na súčasnú vlnu posthumanistického uvažovania spôsobeného rozvojom technológií a umelej inteligencie, ako aj klimatickou krízou. Ľudský druh si začína uvedomovať svoju nedôležitosť a pominuteľnosť a ľudská identita sa ocitá v kríze. FREM sa pokúša tento pocit reflektovať a vytvára odľudštený a odcudzený pohľad na krajinu a prírodu za hranicou ľudského vnímania reality. Kusé myšlienky a útržky dialógov, rôznorodá hudba prerušovaná ruchmi a glitchmi a zdanlivo zmätená, neukotvená kamera vytvárajú znepokojivú filozofickú úvahu nad limitmi antropocentrického myslenia.

Los reyes / r. Bettina Perut, Iván Osnovikoff / SOBOTA 12.09. 14:00 KINO KLUB

V Los reyes, najstaršom skateparku v Santiago de Chile, trávia svoj čas nielen skupiny tínedžerov, no taktiež dva túlavé psy – Football a Chola. Film observačným spôsobom sleduje ich koexistenciu na mieste, ktoré je pre jedných i druhých útočiskom pred neľahkým životom.