fbpx

Člen programového tímu Rastislav Steranka predstavuje svojich päť tipov festivalu

4. septembra 2023

Rastislav Steranka a jeho festivalový výber:

Enys Men – Kamenný ostrov / Enys Men

V roku 1973 sa na neobývanom ostrove pri cornwallskom pobreží odohráva každodenné pozorovanie vzácnej kvetiny. Pobyt dobrovoľníčky v divokej prírode sa mení na metafyzickú cestu, ktorá ju i diváka núti klásť si otázky, čo je skutočné a čo je nočná mora.

Filmová noc: 2551.01 „The Kid“ + 2551.02 „The Orgy of the Damned“

Punkrocková pocta nemému filmu. Prvý diel zamýšľanej trilógie „dystopickej grotesky“ sa odohráva v podzemnom svete chodieb, kanálov, bunkrov a temných pivníc. Svet bez okien, bez denného svetla, bez nádeje. Doslova každý tu nosí masku. Opičí muž – muž v opičej maske – zachráni opustené dieťa a spoločne sa vydajú hľadať bezpečné miesto v tejto zvrátenej postapokalyptickej nočnej more.

Druhý diel zamýšľanej trilógie „dystopickej grotesky“ sa odohráva v tom istom svete ako „Kid“, priamo nadväzuje na príbeh opusteného chlapca, ktorého zachránil Opičí muž – muž v opičej maske – hľadajúci bezpečné miesto. Zatiaľ čo prvý film – „Kid“ – mohol byť očistcom, pokračovanie je ozajstným peklom bez vidiny neba. Tu nie sú zvrátenostiam kladené žiadne zábrany. Hľaďte na svet, o akom sa vám ani nesnívalo, svet za hranicami vašich najhorších nočných môr. Hľa, Orgie zatratených!

Prasiatko / Cerdita

Sára je dcéra miestneho mäsiara, ktorú jej rovesníci neustále šikanujú. Jej rodina ju zanedbáva. Byť tínedžerom v malej dedine znamená, že sa nemôžete schovať. Osamelá, neistá Sára trávi leto na telefóne a pomáha otcovi v rodinnom mäsiarstve. Útechou je kúpalisko s prírodnými prameňmi, kde narazí na to najhoršie: na cool dievčatá, ktoré dovolenkujú v jej dedine. Nikto sa jej nezastane, keď ju šikanujú, až kým sa neobjaví Neznámy muž a začnú miznúť ľudia.

Keď už som na svete / The Trouble With Being Born

Elli je android a žije s mužom, ktorého volá otec. Spoločne sa nechávajú unášať letom. Cez deň plávajú v bazéne a v noci si ju berie do postele. Elli s ním zdieľa jeho spomienky a čokoľvek iné, čo jej naprogramuje, aby si pamätala. Spomienky, ktoré pre neho znamenajú všetko, ale pre ňu neznamenajú nič. Jednej noci sa však Elli vydá do lesa po stopách slabnúcej ozveny. Príbeh stroja a duchov, ktorých všetci nosíme v sebe.

Knitov ostrov / Knit’s Island

Kdesi na internete je priestor s rozlohou 250 kilometrov štvorcových, kde sa zhromažďujú jednotlivci a vytvárajú komunitu, ktorá imituje fikciu o prežitie. V podobe avatarov vstupuje na toto miesto filmový štáb a nadviaže kontakt s hráčmi. Kto sú títo obyvatelia? Je to skutočne len hra?