fbpx

Člen programového tímu Rastislav Steranka predstavuje svojich päť tipov festivalu

5. septembra 2022

Rastislav Steranka a jeho festivalový výber:

Hrana zlomu; CZ, r. Emil Křižka

Kateřina a Robert vychovávajú svoju malú dcéru v luxusnej vile, ale ich domácnosť sa dá len ťažko nazvať harmonickou. Dospelý Viktor žije so svojou matkou v polorozpadnutom dome na samote, ale ich spolužitie nie je o nič zdravšie. Osudy dvoch dysfunkčných rodín sa pretnú v tejto nejednoznačnej temnej naratívnej mozaike, ktorá sa pohráva s divákovou potrebou vytvárať si domnienky o tom, kto je obeť a kto páchateľ.

Moje srdce bije na tvoj povel / My Hear Can’t Beat Unless You Tell it To, USA, r. Jonathan Cuartas

Dwight a jeho sestra Jessie sa dostanú na životnú križovatku čo robiť so záhadnou chorobou ich mladšieho brata Thomasa? Čoraz nebezpečnejšia úloha udržať Thomasa nažive ťažko dolieha na citlivého Dwighta. Život Thomasa a Jessie, členov tejto hermeticky uzavretej a pevne spojenej rodinnej jednotky, závisí od neho a od rituálov, ktoré sa naučili, aby udržali svoje tajomstvo. Dwight túži po inom živote, no Jessie sa nezastaví pred ničím, aby udržala rodinu pohromade.

Ucholak / Earwig, GB/FR/BE, r. Lucile Hadžihalilović

Niekde v Európe, polovica 20. storočia. Albert sa na plný úväzok stará o Miu, dievča so zubami z ľadu. Mia nikdy neopúšťa byt, v ktorom sú okenice vždy zatvorené. Pravidelne zvoní telefón a pán na druhom konci linky sa vždy pýta, ako sa Mia má, či je zdravá. Všetko sa zmení v deň, keď Albert dostane pokyn, že musí dieťa pripraviť na odchod.

Valerie a týden divu, CS, r. Jaromil Jireš

Tento úžasný film z roku 1970 patrí do skupiny československých surrealistických filmov, ako boli filmy režisérov Juraja Herza alebo Jana Švankmajera. Krásny, erotický, snový, tajomný, znepokojujúci. Valéria je jedinečným príbehom „dospievania” a dokonale zachytáva strach, zvedavosť a rozkoš sexuálneho prebudenia dospievajúceho dievčaťa. Je v ňom jedinečná zmes temnoty a ľahkosti, hrôzy a úžasu, ako aj poetické a takmer experimentálne rozprávanie, ktoré nikdy nesmeruje tam, kam si myslíte, že smerovať bude. Jeden z najlyrickejších a najzmyselnejších filmov, aké som kedy videla, kde každé jedno z jeho políčok pulzuje energiou a kreativitou.

Terror Nullius, AU, r. Soda Jerk

Austrália je podľa dvojice Soda Jerk skôr Terror ako Terra nullius. Filmový remix vyskladaný z vyše 170 filmových, televíznych či spravodajských materiálov predstavuje Austráliu ako krajinu, ktorá vznikla na koloniálnom násilí a kde panika z imigrácie či LGBTI+ ľudí stále formuje verejný diskurz. Zábavná i mrazivá politická satira s postapokalyptickým nádychom umne prevracia filmový kánon, aby hovorila o právach pôvodného obyvateľstva, toxickej maskulinite či politickom populizme.