fbpx

Člen programového tímu Peter Konečný predstavuje svojich päť tipov festivalu

10. septembra 2021

Peter Konečný a jeho festivalový výber:

Quo vadis, Aida? / r. Jasmila Žbanić

Bosna, júl 1995. Srbská armáda sa blíži k Srebrenici, ktorá je vyhlásená za „bezpečnú zónu“ OSN. Desaťtisíce ľudí utekajú zo svojich domovov na blízku základňu OSN. Prekladateľka Aida, pracujúca pre OSN, dôverne pozná situáciu na základni i mimo nej. Bojuje s neúprosne sa krátiacim časom, aby našla cestu z blížiaceho sa pekla pre obyvateľov mesta i jej najbližších. Čo sa týka názvu filmu, ten je prevzatý z kresťanskej legendy o apoštolovi Petrovi, ktorý stretol Krista po jeho zmŕtvychvstaní a pýta sa ho „Quo vadis, Domine?“ (Kam ideš, Pane?) a Kristus odpovedá: „Idem do Ríma, aby som umrel za teba“. Samotná Aida je ukrižovaná dvakrát, prvýkrát počas masakry a opäť po nej, keď začína rozoznávať konkrétnych ľudí v komunite, ku ktorej sa pripojila. Podľa portálu metacritic ide o najlepšie hodnotený film roka podľa priemeru svetových kritík.

Cenzorka / r. Peter Kerekes

Ukrajinka Lesja spáchala zločin z vášne a odpykáva si sedemročný trest odňatia slobody v jednej z odeských ženských väzníc. Práve porodila svoje prvé dieťa a stáva sa súčasťou sveta zloženého iba zo žien: spoluväzenkýň každého veku, manželiek a vdov, dcér, sestier, tehotných žien, matiek s deťmi, dozorkýň. Keby nebolo farebných uniforiem, boli by takmer na nerozoznanie. Film mal svoju svetovú premiéru len pre pár dňami na festivale v Benátkach.

Ada / Dýrið / r. Valdimar Jóhannsson

Bezdetný pár María (Noomi Rapace) a Ingvar (Hilmir Snær Guðnason) objaví na svojej farme na Islande záhadné novorodeniatko. Nečakaná vyhliadka na ich rodinný život im prinesie veľa radosti, no napokon ich celkom zničí. Ľudská dráma je tu konfrontovaná s nadprirodzeným animálnym svetom. Prekvapivý a šokujúci film ocenený za originalitu v sekcii Un Certain Regard na tohtoročnom festivale v Cannes. Táto cena sa udeľovala po prvýkrát.

Perie / Feathers / r. Omar El Zohairy

Egyptská chudobná rodina je nútená pristúpiť k sebapoznávaniu po tom, čo sa počas detskej narodeninovej oslavy stane niečo veľmi záhadné a zvláštne. Film o silnej ženskej hrdinke vo výrazne patriarchálnom svete. Chudoba je v kontraste so snahou o hľadanie pochopenia a pomoci. Absolútne nezabudnuteľný filmový zážitok si získal publikum a porotu na festivale v Cannes. Ocenenia Critics‘ Week Grand Prize a FIPRESCI Prize sú zaslúžené.

Gunda / r. Viktor Kossakovsky

Gunda ako zážitkový film vo svojej najčistejšej podobe s majstrovskou intimitou zaznamenáva autentický život prasacej matky, kŕdľa sliepok a stáda kráv. Pomocou strohej, transcendentnej čiernobielej kamery a ambientného soundtracku farmy režisér vyzýva divákov, aby spomalili a prežívali život rovnako ako jeho hrdinovia, vnímajúc ich svet s magickou trpezlivosťou a pohľadom akoby z iného sveta. Gunda nás vyzýva, aby sme sa zamysleli nad tajomstvom zvieracieho vedomia a zvážili, akú úlohu v ňom zohráva človek. Tento výnimočný dokument mal svoju premiéru na festivale Berlinale a získal si pozornosť celého filmového sveta.