fbpx

Cinematik uvedie kulty ako Friday the 13th, Dog Day Afternoon, ale aj seriál Škvrna

5. septembra 2019

Návštevníci Cinematiku sa tento rok môžu tešiť spolu až na 96 atraktívnych filmových titulov v desiatich programových sekciách. Osemdesiatpäť snímok z jeho programu bude celovečerných a mnohé z nich slovenskí diváci uvidia na veľkom plátne úplne po prvýkrát. Festival sa bude odohrávať na svojich tradičných piešťanských dejiskách, no pribudnú k nim aj nové a nevšedné priestory, v ktorých ste ešte filmové projekcie určite nezažili.

Programová sekcia Free Zone statočne odoláva žánrovým aj ideovým škatuľkám. Prináša však viac než zaujímavý výber snímok všetkých žánrov a rôznorodého geografického pôvodu, no a pozýva divákov aj na filmové zážitky so špeciálnym načasovaním či v netradičných kulisách.

Dokumentárne filmy v nej zastúpi oceňovaná americko-britská snímky Three Identical Strangers (Traja blízki neznámi, 2018). Režisér a scenárista Tim Wardle v nej zachytil bombastický skutočný príbeh identických trojčiat, ktoré boli rozdelené hneď po pôrode, len aby sa po dvadsiatich rokoch  zhodou okolností opäť stretli. Film o ich neuveriteľnom osude plný tých najnepravdepodobnejších náhod a zvratov získal špeciálnu cenu poroty na festivale Sundance.

K ďalším dokumentárnym filmom v tejto sekcii patrí úchvatný cinematický výlet do európskych lesov Les Saisons (Príbeh lesa, 2015) Jacquesa Perrina a Jacquesa Cluzauda. Ale tiež aktuálna domáca snímka Neverili SME (2019), ktorá autenticky zachytáva, ako vyzerala návšteva zanietených konšpirátorov v redakcii jedného z najväčších slovenských denníkov.

Posledný menovaný film sa bude premietať v jedinečných priestoroch piešťanskej Starej elektrárne. Rovnako ako post-apokalyptická miniséria Petra Bebjaka Škvrna (The Spot, 2019) alebo kultový horor Seana S. Cunninghama Friday the 13th (Piatok trinásteho, 1980), ktorý bude uvedený, celkom príznačne, práve v piatok 13. septembra. Jedinečnú atmosféru sľubuje aj špeciálne premietanie notoricky známej bankovej drámy Dog Day Afternoon (Psie popoludnie, 1975) Sidneyho Lumeta, ktoré sa uskutoční v industriálnych priestoroch nového kultúrneho centra Arta v budove niekdajšieho Figara.

Divák v sekcii Free Zone dostane tiež šancu dohnať svoje oscarové resty vďaka premietaniu dvoch z najúspešnejších snímok minulého roka podľa amerických filmových akademikov: držiteľa ceny pre najlepší film Green Book (Zelená Kniha, 2018) Petra Farrellyho a víťaza Oscara za najlepší adaptovaný scenár BlacKkKlansman (2018) Spika Leeho. Príjemný americký mainstream prináša aj nostalgický režijný debut Jonaha Hilla Mid90s (Deväťdesiate, 2019) a hereckými hviezdami nabitá krimi-komédia Going in Style (Vo veľkom štýle, 2017) Zacha Braffa.

Špičku európskeho filmového umenia bude v sekcii Free Zone reprezentovať hviezdne obsadená dráma Kursk (2019) Thomasa Vinterberga; mysteriózny švédsko-americký horor Midsomar (Slnovrat, 2019) Ariho Astera; kostýmová historická dráma z prostredia monarchie Mary Queen of Scots (Mária, kráľovná škótska, 2018) režisérky Josie Rourke; alebo tiež vtipne anti-materialistická nemecká komédia 100 Dinge (100 vecí, 2018) Floriana Davida Fitza.