fbpx

Cinematik udeľoval ceny

15. septembra 2011

Aj napriek tomu, že 6. ročník festivalu Cinematik má pred sebou ešte jeden filmový deň, slávnostné odovzdávanie cien už prebehlo.

Hlavnú cenu festivalu Meeting Point Europe Award získal na základe hlasovania panelu mladých európskych kritikov film Ďalší rok režiséra Mika Leigha. Jedná sa o drámu zo života starnúceho manželského páru a ich priateľov, pre ktorých sú svojim šťastím a vyrovnanosťou oporou. Mike Leigh patrí medzi významných britských režisérov, okrem množstva iných cien už vo svojej kariére získal Zlatú palmu v Cannes i Zlatého leva v Benátkach.

Mladí kritici rozhodli taktiež o cene Film Europe Award, určenej pre najlepší slovenský dokument. Víťazom sa stalo Nesvadbovo režisérky Eriky Hníkovej. Film je portrétom dediny Zemplínske Hámre a ich starostu, ktorému sa zdá, že „jeho“ obyvatelia sa málo ženia a preto robí všetko preto, aby mladých nezadaných ľudí dával dokopy.

Cenu primátora mesta Piešťany získal film Nickyho rodina, tretí film režiséra Mateja Mináča o Nicholasovi Wintonovi, ktorý pred druhou svetovou vojnou organizoval odchod židovských detí z Československa a ich prijatie v britských rodinách.

Poslednou cenou je Cena divákov. Tú získala dráma Lepší svet dánskej režisérky Susanne Bier, príbeh dvoch chlapcov a ich otcov o bludnom kruhu násilia a pomsty.