fbpx

Cinematik prináša veľký výber filmov ocenených v Cannes, Sundance, Berlíne, San Sebastián či Benátkach

18. augusta 2022

V pestrom programe Medzinárodného filmového festivalu Cinematik majú diváci často exkluzívnu príležitosť vidieť ako prví na Slovensku novinky špičkových európskych aj svetových filmárov. Mnohé z nich už prichádzajú ovenčené niektorou z cien z prestížnych festivalov Sundance, San Sebastián, Benátky, Cannes či Berlinale. Inak to nebude ani počas 17. ročníka Cinematiku, ktorý sa v Piešťanoch začne už 13. septembra 2022. Novinky z dielne oceňovaných režisérov ako Gaspar Noé, Park Chan-wook, Roger Michell alebo Felix van Groeningen sa budú sústrediť napríklad aj v sekciách Cesty slávy a Výber umeleckého riaditeľa.

Sekcia Cesty slávy je už stabilnou súčasťou Cinematiku. Návštevníci sa v nej môžu tešiť na pestrý výber oceňovaných festivalových filmov, ktorých cesty za slávou sa začali práve v uplynulom roku. Jej zostavovateľom je člen programového tímu Peter Konečný.

Jedným z najzvučnejších titulov je v tejto sekcii nepochybne Vortex (Vortex, 2021) ikonického argentínskeho filmára Gaspara Noého. Psychologická dráma s Dariom Argentom a Françoise Lebrun je príbehom manželov, ktorí sa snažia vysporiadať so strasťami staroby. Noé tentoraz upustil od svojho charakteristického hypnotického vizuálu. S obrazom sa však pohral rozdelením na dve polovice, ktoré umožňujú sledovať dej súčasne z pohľadu oboch hrdinov. Tento prvok Noé využil už v roku 2019 vo filme Lux Æterna. Vortex mal premiéru na festivale v Cannes. Na Slovensku bude mať premiéru práve na Cinematiku.

Fanúšikovia filmovej hrôzy by mali spozornieť pri filme Men (Men, 2022). Nezávislý horor Alexa Garlanda pracuje s prvkami ľudových povestí. Jeho hlavnou hrdinkou je mladá vdova (Jessie Buckley), ktorá sa po manželovej samovražde pokúša nájsť rovnováhu na malebnom, no odľahlom panstve. Niekto alebo niečo ju však neustále sleduje. Aj tento film bol predstavený v premiére práve na festivale v Cannes.

Aj film ukrajinskej režisérky a scenáristky Maryny Er Gorbach Klondike (Klondike, 2022) má za sebou úspešnú festivalovú púť: Blysol sa v programe Berlinale, kde získal Cenu ekumenickej poroty, ale aj na Sundance, odkiaľ si jeho tvorkyňa odniesla Cenu za réžiu. Príbeh nás prenesie na ukrajinsko-ruské hranice do roku 2014, kedy došlo k zostreleniu lietadla s takmer 300 pasažiermi na palube. Dramatické udalosti sledujeme optikou manželov, ktorí sa uprostred ozbrojeného konfliktu snažia zachovať pokoj, ale najmä ochrániť svoj domov a nenarodené dieťa.

Kórejský režisér Park Chan-wook sa preslávil ešte v roku 2003 filmom Old Boy, víťazom Veľkej ceny poroty v Cannes. Na rovnakom festivale tento rok získal Cenu za réžiu s aktuálnou novinkou Podozrivá (Heojil kyolshim, 2022), mysterióznou krimi drámou, v ktorej sa detektív nebezpečne zblíži so ženou podozrivou z vraždy manžela.

Cenu Poroty v Cannes tento rok získali Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch za film Osem hôr (Le otto montagne, 2022) podľa rovnomenného bestselleru Paola Cognettiho. Je to film o priateľstve, majestátnych horách a o tom, na čom v živote naozaj záleží. Podmanivý príbeh tom, ako sa z detí stanú muži, ktorí sa snažia prekonať stopy svojich otcov, ale ktorí sa napriek náročným životným okamihom, nakoniec vždy vrátia domov.

Zástupcom severskej kinematografie bude v sekcii Cesty slávy film Krásne bytosti (Berdreymi, 2022). Islandský režisér Guðmundur Arnar Guðmundsson v ňom zachytil príbeh dospievajúceho outsidera Balliho, ktorý nachádza chýbajúcu oporu v partii rovnakých vydedencov. Film zaujal svojou surovou poetikou aj na Berlinale, kde získal okrem uznania kritikov aj cenu Label Europa Cinemas. Zaujímavosťou je, že sa na filme z prevažne škandinávskej koprodukcie spolupodieľali aj českí producenti.

Návštevníci Cinematiku sa môžu tešiť aj na víťaza Veľkej ceny poroty v kategórii World Cinema zo Sundance festivalu: Je ním debut bolívijského režiséra Alejandra Loayzu Grisiho Utama (Utama, 2022). Pozýva na vyprahnutú juhoamerickú polopúšť za starnúcim manželským párom z kmeňa Quechua, ktorého životný štýl sa nezadržateľne mení vplyvom klimatických zmien.

Z benátskeho festivalu na Cinematik prichádza Diera (Il buco, 2021), domáci víťaz Zvláštnej ceny poroty. Podmanivý, chvíľami priam meditatívny film zachytáva krásu juhotalianskeho vidieka, kam prichádza skupinka dobrodruhov zo severu prebádať jednu z najhlbších jaskýň v Európe.

Prehľad titulov v programe sekcie Cesty slávy uzatvára francúzska dráma Noční pasažieri (Les Passageres de la Nuit, 2022), ktorá mala premiéru v rámci hlavnej súťaže Berlinale. Scenárista a režisér Mikhaël Hers film postavil najmä na hereckom majstrovstve Charlotte Gainsbourg. V príbehu odohrávajúcom sa v Paríži 80. rokov 20. storočia stvárňuje ženu, ktorá si po rozchode s manželom musí nájsť po rokoch prácu. V rozhlasovej relácii, kde sa zamestná, však napokon nachádza oveľa viac.