fbpx

Cinematik prináša pestrú ponuku filmových premiér z prestížnych festivalov

3. septembra 2020

Pätnásty ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik bude doslova nabitý titulmi, ktoré ešte slovenskí diváci v kinách nemohli vidieť. Bez výnimky to bude platiť pre snímky v sekcii Cesty slávy reflektujúcej filmy, ktoré svoju „cestu slávy” započali na niektorom z najväčších filmových festivalov sveta. V duchu premiér sa ponesie aj sekcia Nádej. Zameriava sa na filmy nabité optimizmom a pozitívnymi odkazmi, ktoré sa teraz hodia azda viac, než kedykoľvek predtým.

I keď filmový svet počas uplynulého roka musel oželieť nejedno dôležité podujatie či premiéru, skvelých filmov sa stihlo i tak urodiť viac než dosť. Presvedčiť sa o tom už o necelé dva týždne môžete v Piešťanoch na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik. Pod hlavičkou programovej sekcie Cesty slávy prinesie atraktívny výber nových titulov, ktoré zarezonovali už aj na niektorom z najprestížnejších svetových festivalov. Pred slovenským publikom sa z nich ešte nepremietal ani jediný.

Francúzsko-belgický film Slalom (Slalom, 2020) debutujúceho režisérky a scenáristky Charlène Favier bude mať na Cinematiku dokonca jedno z celkom prvých uvedení na svete. Film sa dostal do oficiálneho výberu tohtoročného nerealizovaného festivalu v Cannes. Snímka ponúka príbeh pätnásťročnej Lyz (mimoriadne talentovaná Noée Abita), ktorá sa pod vedením nekompromisného trénera Freda (v podaní Jérémieho Reniera) má stať profesionálnou lyžiarkou. Tvrdý tréning však nie je len fyzickou záťažovou skúškou, ale aj spúšťačom znepokojivého vzťahu medzi starším mužom a citovo nezrelým dievčaťom.

Španielsko-francúzska psychologická dráma Matka (Madre, 2019) Rodriga Sorogoyena mala premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach, odkiaľ si jeho hlavná herecká predstaviteľka Marta Nieto odniesla cenu Orizzonti. V snímke stvárnila matku, ktorá sa po rokoch vracia na miesto, kde zmizol jej šesťročný syn. Stretnutie s mladíkom, ktorý sa mu nápadne podobá, spustí lavínu nečakaných udalostí.

Z Benátok na Cinematik prichádza aj snímka Kým sa skončí leto (Babyteeth, 2019) – austrálska režisérka Shannon Murphy to so svojím debutom dotiahla až do hlavnej súťaže o Zlatého leva a získala viacero vedľajších ocenení. Rodinná dramédia je originálnym príbehom lásky medzi umierajúcou Millou (Eliza Scanlen) a feťákom Mosesom (Toby Wallace). Vo filme sa stretáva bezstarostnosť mladosti s mrazivou, ale v istom zmysle aj oslobodzujúcou blízkosťou smrti.

A do tretice z benátskeho programu do Piešťan mieri aj hviezdne obsadená dráma Pravda (La vérité, 2019), v ktorej známy japonský režisér Hirokazu Kore’eda s hereckou výpomocou Catherine Deneuve, Juliette Binoche a Ethana Hawkea rozpráva príbeh starnúcej herečky a jej dospelej dcéry, ktoré sú pod tlakom náhody donútené rekapitulovať svoj komplikovaný vzťah a hľadať si k sebe nanovo cestu.

Dánska rodinná dráma Perfektne normálna rodina (En helt almindelig familie, 2019) mala premiéru na tohtoročnom festivale v Rotterdame. Je príjemne odľahčeným, avšak rozhodne nie povrchným rozprávaním o rodine, v ktorej sa otec cíti byť ženou. Jeho premena dáva zabrať najmä jednej z jeho dcér. Ako sa zmieriť s tým, že prichádza o otca a zároveň získava „druhú mamu”? Mimoriadne citlivý a precízny ponor do duší nakrútila a napísala holandská režisérka Malou Reymann.

Bacurau (Bacurau, 2019) je multižánrový unikát, ktorý diváka zavedie do najzapadnutejšieho kúta Brazílie, kde berú obyvatelia vykorisťovanej osady spravodlivosť do vlastných rúk. Originálna snímka režisérskej dvojky Kleber Mendonça Filho a Juliano Dornelles na pozadí bizarných, chvíľami priam magicko-realistických udalostí vracia silu do rúk marginalizovaným a zaznávaným. Na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes si za to vyslúžili Cenu poroty.

A práve v Cannes mal svetovú premiéru aj Malý Joe (Little Joe, 2019) sci-fi dráma rakúskej režisérky Jessicy Hausner, v ktorej sa objav magickej rastliny prinášajúcej šťastie postupne mení z požehnania na prekliatie.

Thajsko-írsky film Jaskyňa (Nang Non, 2019), ktorý prvýkrát uviedli na festivale v Pusane, zase pripomína skutočnú udalosť z roku 2018, pri ktorej trinásťčlenný futbalový tím na dlhé dva týždne uviazol v útrobách zatopenej jaskyne. Drámu využívajúcu štylizované dokumentárne postupy nakrútil Tom Waller.