fbpx

Cinematik otvorí za účasti filmovej delegácie nová slovenská snímka Obeť. Ceremoniál bude prístupný aj všetkým akreditovaným divákom a diváčkam.

11. septembra 2022

17. ročník Cinematiku otvorí v utorok 13. septembra nový slovenský filmu Obeť v réžii Michala Blaška, ktorého tvorba sa už premietala na plátnach svetových festivalov ako Cannes, Berlinale či Karlove Vary. Svoj celovečerný debut uviedol len v týchto dňoch v rámci 79. ročníka filmového festivalu v Benátkach. Úvodný a záverečný ceremoniál Cinematiku je prístupný aj všetkým akreditovaným návštevníkom festivalu.

V rozdelenej spoločnosti je obeťou každý. Vinní sú všetci

Irina je slobodná matka z Ukrajiny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike. Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Po tom, čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku. Obeť je príbehom matky, ktorá sa domáha spravodlivosti, no čelí diskriminácii, nacionalizmu a predsudkom. V záujme ochrany rodiny a hľadania pravdy musí nakoniec učiniť osudové rozhodnutie.

Michal Blaško

Michal Blaško vyštudoval filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a FAMO Písek. Jeho krátke filmy boli uvedené v programe prestížnych svetových festivalov na celom svete a vyhrali niekoľko ocenení. Jeho bakalársky krátky film Atlantída, 2003 (2017) mal premiéru v rámci Cinéfondation v Cannes. Okrem ďalších cien, ktoré získal na rôznych ďalších festivaloch, bol ocenený aj Českým levom za najlepší študentský film. Okrem úspešných študentských filmov má Michal na konte aj mnoho skúseností s režírovaním televíznych seriálov ako Slovania, Za sklom, Profesor T – nominovaný na Českého leva či minisériou Podezření, ktorá mala premiéru na Berlinale. Film Obeť je jeho celovečerný debut.

„Obeť je príbehom o dôvere matky Iriny a syna Igora žijúcich v cudzom štáte, kde sú v podstate odkázaní sami na seba. Mojím cieľom bolo prostredníctvom Irininho emočného portrétu obnažiť podstatu stredoeurópskej spoločnosti, pre ktorú je situácia hlavnej hrdinky príležitosťou ukázať svoju nenávisť a legitimizovať ju.“ Hovorí režisér filmu Michal Blaško.

Medzinárodné herecké obsadenie

V hlavných úlohách matky Iriny sa predstaví ukrajinská herečka Vita Smachelyuk známa najmä z televíznych seriálov, ktorá momentálne pôsobí v nemeckom Hamburgu. Úlohu jej syna Igora si zahrá ukrajinský mladý herecký talent študujúci v Prahe Gleb Kuchuk. Pre obidvoch hercov je obsadenie v celovečernom filme debutom. Vedľajšiu úlohu si vo filme zahrá aj držiteľka Českého Leva za hlavnú herečku vo filme Domácí péče (2015) Alena Mihulová či Viktor Zavadil, ktorý bol na Českého Leva nominovaný za hlavnú postavu vo filme Jan Palach (2018). V epizódnej postave sa ukáže aj obľúbená mladá česká herečka Elizaveta Maximova.