fbpx

Cinematik otvorí slávnostná premiéra Až do mesta Aš

6. septembra 2012

Otváracím filmom festivalu Cinematik bude Až do mesta Aš debutantky Ivety Grófovej. Slávnostné otvorenie sa uskutoční v piatok 7. septembra v piešťanskom Dome umenia o 19.00.

Film mal premiéru na MFF Karlové Vary v súťažnej sekcii Na Východ od Západu, kde si ho všimlo aj viacero zahraničných kritikov z časopisov ako Variety alebo Screen. Hodnotili ho prívlastkami ako odvážny, nekompromisný, či vysoko autentický a režisérku označili za talent, ktorý sa oplatí sledovať.

Hlavnou hrdinkou je rómske dievča Dorotka z východného Slovenska, ktoré po maturite odchádza za lepším životom do západočeského mesta Aš. Začína pracovať ako šička, no čochvíľa začne robiť spoločníčku bohatým Nemcom a dúfa, že jeden z nich si ju vezme so sebou a ožení sa s ňou.

Ide o sociálnu drámu, ktorá stiera hranice medzi fikciou a dokumentom. Hoci je film inscenovaný, scenár vznikol na základe skutočných príbehov dievčat pokúšajúcich sa nájsť svoje šťastie. Postavy sú taktiež stvárnené prevažne nehercami, ktorým je zobrazované prostredie niečím blízke, alebo ktoré podobné situácie sami zažili.

Film bude na Cinematiku uvedený v slávnostnej slovenskej premiére za účasti tvorcov.

Tak ako po ostatné roky, aj tentoraz sa môžu slávnostného otvorenia festivalu zúčastniť všetci akreditovaní návštevníci, nielen pozvaní hostia.