fbpx

Animované dokumenty

17. augusta 2011

Sekcia DoKma: Animovaná realita je venovaná dokumentárnemu filmu. Tento rok budú v jej rámci uvedené štyri filmy, ktoré prepájajú dokument s animáciou, čo bola až donedávna len ťažko predstaviteľná technika. Valčík s Bašírom však pred troma rokmi ukázal, že je možné spájať tieto dva filmové druhy.

Nedávnym udalostiam v Iráne sa venuje dokument Ali Samadi Ahadiho Zelená vlna. Hovorí o Zelenej revolúcii z roku 2009, pričom využíva množstvo materiálu z existujúcich blogov, správy z Twittera, či internetové videá. Politickú tému otvára i Krv v mobile Franka Piaseckeho Poulsena. Východiskom je fakt, že pri výrobe mobilných telefónov sa využívajú minerály ťažené v Demokratickej republike Kongo. Bane sú však pod kontrolou ozbrojených skupín, ktoré de facto pokračujú v občianskej vojne – a peniaze majú práve vďaka dopytu po tzv. konfliktných mineráloch.

O virtuálnej realite, konkrétne fenoméne Second Life, hovorí film Môj avatar a ja Bente Miltona a Mikkela Stolta. Hlavným hrdinom je nie veľmi úspešný dokumentarista, ktorý vstúpi do sveta Second Life a začne zabúdať na svoj skutočný život. Dokument Jakoba Preussa Iná Chelsea – Príbeh z Donecka popisuje život a sociálnu situáciu v tomto ukrajinskom regióne, známom vďaka baníckemu priemyslu, no taktiež futbalovému klubu Šachtar.

Film príde osobne uviesť jeho producent Stefan Kloos.

Viac sa môžete dozvedieť v sekcii DoKma: Animovaná realita.