fbpx

17. Medzinárodný filmový festival Cinematik sa začína už budúci týždeň. Ponúkne viac ako 100 filmov

7. septembra 2022

Už o týždeň, v utorok 13. septembra 2022, otvorí v Piešťanoch svoje brány 17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik. Počas šiestich dní sa jeho návštevníci môžu tešiť na celkovo 104 filmov, množstvo sprievodných podujatí aj atraktívnych hostí. Súčasťou slávnostného otváracieho ceremoniálu bude slovenská premiéra filmu Obeť, ktorý mal práve v týchto dňoch svetovú premiéru v Benátkach.

Obeť (Victim, 2022) je príbehom slobodnej matky z Ukrajiny, ktorá sa usadila v menšom českom meste. Žije so svojím násťročným synom, pre ktorého by spravila čokoľvek. Keď však kvôli predĺženiu víz na niekoľko dní odcestuje, Igora ktosi surovo zbije a chlapec následne bojuje o život v nemocnici. Všetko nasvedčuje tomu, že násilie majú na svedomí Rómovia a miestna komunita sa spája v túžbe po spravodlivosti – ale aj pomste. Po tom, čo sa Igor v nemocnici prebudí sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku.

Celovečerný debut slovenského režiséra Michala Blaška sa na Cinematiku predstaví v úlohe otváracieho filmu len niekoľko dní po jeho premiére na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Rovnako ako vlaňajší otvárací film Cenzorka (r. P. Kerekes), aj Obeť v Benátkach uvádzajú v súťažnej sekcii Orizzonti.

V programe Cinematiku to nebude zďaleka jediná exkluzívna premiéra. Ako prví budú môcť diváci vidieť napríklad aj film Piargy (r. Ivo Trajkov) na motívy rovnomennej novely Františka Švantnera. Slovenskú predpremiéru bude mať na festivale aj mysteriózna dráma Terezy Nvotovej Svetlonoc, ktorá sa už môže pochváliť Zlatým leopardom z festivalu v Locarne. Cinematik ju uvedie v sekcii Čo dom dal, ktorá ponúkne aj ďalšie atraktívne slovenské a české filmy. V súťažnej sekcii Cinematik.doc si zase na svoje prídu fanúšikovia domácich dokumentárnych filmov, z ktorých budú mať niektoré svoje prvé festivalové uvedenia.

Bohatú nádielku kvalitných zahraničných titulov prinesie sekcia Meeting Point Europe, v rámci ktorej porota zložené z členov federácie FIPRESCI udelí ocenenie pre najlepší európsky celovečerný film uplynulého roka. Festivaloví diváci v nej môžu ako prví na Slovensku vidieť napríklad aj tohtoročného víťaza Zlatej palmy z Cannes, film Trojuholník smútku (Triangle of Sadness, 2022). Nebudú chýbať ani ďalšie mimoriadne snímky z Cannes – intímna britská dráma Aftersun (2022), filmársky premyslená francúzska koprodukcia Ostrov Bergmana (Bergman Island, 2022), či poľská nominácia na Oscara IÁ (EO, 2022).

V sekcii Rešpekt vzdá Cinematik poctu francúzskej režisérke Lucile Hadžihalilović a premietne v slovenskej premiére aj jej najnovší film Ucholak (Earwig, 2021). Stane sa tak priamo za účasti samotnej režisérky, ktorá bude jedným z čestných hostí festivalu. V sekcii Cesty slávy diváci môžu objaviť aj slovenské premiéry nových snímok Gaspara Noého Vortex (2021) a Parka Chan-wooka Podozrivá (Heeojil gyeolsim, 2022).

Do tradičného Výberu umeleckého riaditeľa festivalu sa zase dostali aj nová snímka Claire Denis Neverná (Aves Amour Et Acharnement, 2022) s Juliette Binoche v hlavnej úlohe a životopisná historická dráma rakúskej režisérky a scenáristky Marie Kreutzer Korzet (Corsage, 2022), ktorá odhaľuje súkromný život aj osobnosť Alžbety Bavorskej.

Obľúbená výberová sekcia Za hranicou kultu sa tentokrát zameria na tému rodiny. Bude to originálne a chvíľami aj desivé. Prehliadka Zjazvené krajiny zase vyskladá mozaiku z titulov, ktoré reflektujú vzťah človeka ku konkrétnym územiam z historického aj politického pohľadu. Nevšedné filmové prekvapenia z domácej aj zahraničnej kinematografie čakajú aj v sekciách Other Spaces a Cinematik Plus

Cinematik prináša počas šiestich dní (13. – 18. september 2022) do deviatich premietacích priestorov v Piešťanoch množstvo výnimočných filmových zážitkov, ale aj nenapodobiteľnú festivalovú atmosféru, ku ktorej tento rok prispejú napríklad aj koncerty Fallgrapp, The Backwards, diskusie Rádia Devín a portálu Aktuality.sk, výstava Paralelné svety, kameramanský masterclass, či viacero prednášok, workshopov a seminárov.