fbpx

Tipy na sobotu

17. septembra 2016

Nenechajte si ujsť

Ja, Olga Hepnarová
11:00 Fontána
Film podľa skutočných udalostí o mladej dievčine, ktorá vedome zabila niekoľko ľudí.

Oheň na mori
14:00 Dom umenia
Dokument konfrontujúci malého chlapca a životy mnohých utečencov.

Zem, ktorá hľadá svoje nebo
14:00 Fontána
Slovenský dokument, ktorý uvedie režisér Erik Praus.

Heil
20:00 Fontána
Víťaz Strieborného medveďa Dietrich Brüggemann osobne uvedie svoju komédiu o neonacistoch.

Fantastická noc: Paralelné svety
23:00 Fontána
Každoročná filmová noc tentoraz zabŕdne do žánru fantasy.

Tipy dňa

Môj sused Totoro

r. Hajao Mijazaki
Fontána 09:00

Tvorbu Hajaa Mijazakiho môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Zatiaľ čo Naušika z veterného údolia alebo Princezná Mononoke sú svojou krutosťou a dobrodružným príbehom určené skôr pre dorast, Môj sused Totoro je nekonfliktný, permanentne veselý a v spôsobe distribuovania informácií detsky úprimný. Nasleduje tak líniu začatú už Pandou a malou pandou. V Totorovi vidíme realitu simulujúci svet a každodenné problémy všedných ľudí, do ktorých len nebadane prenikajú mystické prvky. Tento spôsob rozprávania je pre japonské príbehy typický. Vychádza z pôvodného japonského animistického náboženstva – šintozimu, v ktorom je prepájanie každodenného a mýtického prirodzené. Vo filme sledujeme zbližovanie sa dvoch sestier a veľkého huňatého Totora, ktorý stelesňuje prírodné božstvá. Mijazaki tu tak prezentuje víziu toho, že svet prírody je v podstate našim priateľom a susedom.

Marcel Šedo

Matka

r. Kadri Kõusaar
Fontána 17:00

Elsa je starostlivá manželka, tajná milenka, obetavá matka. Elsa je žena mnohých tvárí. Elsa sa vzdala nenaplnených snov a s pokorou znáša každodennú rutinu, spočívajúcu najmä v opatere o dospelého syna Lauriho, ktorý sa po tragickom incidente a následnom prekonaní kómy rozhodol prestať hovoriť. Čas trávi ležiac na svojej posteli bez akéhokoľvek záujmu o okolitý svet. Ten sa o neho zaujíma až príliš. Do domu v malom estónskom mestečku prichádzajú rôzni návštevníci v snahe odhaliť tajomstvo niekdajšieho zločinu. Pravdu však pozná iba jeden z nich… Temnú drámu s typicky severským ironickým humorom nakrútila spisovateľka a režisérka Kadri Kõusaar ako svoj tretí celovečerný film, nominovaný v kategórii najlepší hraný celovečerný film na Tribeca Film Festival.

Petra Sedláková

Am Kölnberg

r. Laurentia Genske, Robin Humboldt
Dom umenia 17:00

Dokumentárny film študentov Vysokej školy mediálnych umení v Kolíne, Robina Humboldta a Laurentie Genske zachytáva osudy štyroch ľudí žijúcich v sociálnych bytoch na Kölnbergu. Ich každodenný život tvorcovia sledovali dva roky. Urážlivé pokrikovanie, prostitúcia, závislosť na drogách sú tu bežnou záležitosťou. Ak tu chce človek prežiť, musí vedieť, ako s ľuďmi vychádzať. Množstvo záberov na chudobnú a neútulnú štvrť plnú podivných ľudí poukazuje na to, že bieda je výsledkom nielen nedostatku financií, ale tiež psychickej podpory a motivácie niečo dosiahnuť. Dostať almužnu človeku pomôže prežiť, nestačí na to, aby začal žiť plnohodnotný život. Každý z obyvateľov Kölnbergu má aj svoje sny a túžby. Odísť odtiaľto do lepšieho prostredia je cieľom viacerých. Je to náročné, avšak kto chce a snaží sa, môže svoj život zmeniť a dá sa to.

Mária Nikelová

Paterson

r. Jim Jarmusch
Dom umenia 20:00

Meno Jima Jarmuscha nie je potrebné filmovým fanúšikom veľmi predstavovať. Zapísal sa do dejín kinematografie svojimi špecifickými snímkami s originálnym rukopisom. Po minuloročnej upírskej romanci sa kultový režisér vracia k svojmu jedinečnému štýlu. Hlavnou postavou jeho ostatného filmu Paterson je mladý vodič autobusu. Aby sa nám to trochu skomplikovalo mladík sa volá Paterson a aj žije v mestečku rovnakého názvu v americkom štáte New Jersey. Protagonista má okrem svojho regulárneho zamestnania aj jedno tajné – je to básnik. Inšpirujú ho každodenné udalosti, jeho bežná rutina. Jeho život neoplýva na prvý pohľad ničím výnimočným. Má krásnu manželku Lauru vymýšľajúcu každý deň niečo iné, nové a kreatívne. Tiež má verného psa Marvina, ktorého chodí venčiť kazdy večer. Jarmusch nenecháva svojich protagonistov prechádzať komplikovanými vypätými situáciami. Necháva ich žiť si svoj život v pohodovom a trochu monotónnom tempe. Stále je tu však prítomný jemný humor a irónia. Paterson pri svojej každodennej večernej zastávke v bare na jedno pivo stretáva originálne postavičky. Ich hlášky sú úprimné, smutné a vtipné zároveň. Všetko je správne namixované a Jarmusch zase ukazuje svoj talent.

Jana Libantová, Barbora Gvozdjaková