fbpx

Tipy na nedeľu

11. septembra 2011

Nenechajte si ujsť

O bohu a ľuďoch
17:00 Fontána
po projekcii Q&A s Marekom Poláčkom o kontexte filmu

Pokušenie svätého Tonyho
20:00 Fontána
projekcia za účasti režiséra Veika Õunpuu a herca Taavihu Eelmu
po projekcii bude nasledovať Q&A

 

Videostop
22:00 Fontána
Populárno-náučná súťaž v réžii Zdena

 

Tipy dňa

Cudzinka

Die Fremde (DE) r. Feo Aladag
17:00 Dom umenia

Debut Rakúšanky Feo Aladag tematizuje stratu cti podľa tradičných tureckých konvencií.
Mladá Turkyňa Umay uteká so synom od tyranského manžela z Istanbulu k rodine do Berlína. S pochopením sa nestretáva – rodina ju zavrhuje a nakoniec sa rozhodne pre drastický čin. Film sa nesnaží kritizovať, ani odsudzovať, chce predovšetkým zobraziť. Pomalým tempom ukazuje postavy vo všedných činnostiach, s ich slabosťami, a pritom si stále zachováva neutralitu. Rodina prežíva vnútorný rozpor medzi láskou k dcére a úctou k tradíciám. Snímka je minimalistická v hudbe a dialógoch. Tie sú precízne načasované a vyvolávajú neustále napätie medzi postavami. Záverečná scéna je síce naznačená, no pre divákov ostáva prekvapením.
Aladag sa vyhýba moralizovaniu, kladie dôraz na autentickosť výpovede a zobrazenie motívov všetkých strán. Náboženský aspekt vo filme nehrá žiadnu úlohu. Režisérka sa zámerne vyhýba aj stretu kultúr. Takmer celý dej je vsadený do tureckej komunity.

Mária Miniariková

 

Piesočný muž

Der Sandmann (CH) r. Peter Luisi
14:00 Fontána

Poznáte dni, kedy sa na vás všetko sype? Benno, hlavný hrdina nemeckého filmu Piesočný muž, žije pomerne príjemným životom, kým sa nezačne sypať. Piesok. Z neho. Dún v Bennovom okolí pribúda a zdá sa, že produkcia piesku súvisí so snívaním o Sandre, nenávidenej majiteľke kaviarne pod jeho bytom. Muffiny má hrozné, hudobný talent žiaden, predsa by však jej prítomnosť v Bennových snoch mohla byť kľúčom k vyriešeniu jeho „drobného kozmetického“ problému.
Tvorcovia nemeckej romantickej komédie sa rozhodli bojovať proti žánrovým klišé fantasy zbraňami, vytvorili fungujúcu mytológiu Bennovho postihnutia, dokonca z nej vyťažili niekoľko skutočne zábavných momentov. Najväčším plusom filmu je však fakt, že si vďaka dômyselnej výstavbe príbehu divák nemôže byť istý, či sa dočká žánrom predpísaného happy-endu. Ak vás zaujíma, ako dopadol súboj nemeckých filmárov s klišé romantických komédií, strávte čas v spoločnosti Piesočného muža! Komu budete držať palce?

Peter Gašparík

 

O bohu a ľuďoch

Des hommes et des dieux (FR) r. Xavier Beauvois
17:00 Fontána

Film Xaviera Beauvois býva prirovnávaný k tvorbe iného originálneho francúzskeho režiséra Roberta Bressona – styčnou plochou je predovšetkým tematický závan metafyzického, pochybnosti o (vlastnej) viere a humanizme a oddramatizovanie aj veľmi vypätých situácií.
Skupina ôsmich mníchov žije v Alžírsku v duchovnej a tiež každodennej spätosti s miestnymi nekresťanskými obyvateľmi. Počas stupňujúcej sa krutosti nelegálnej islamistickej skupiny je každý jeden z mníchov nútený konfrontovať svoje vnútro s vierou v svojho Boha, s (ne)obetovaním života v prospech nejakej vyššej idey. Monotónny kláštorný život založený na pravidelných cykloch umocňuje meditatívne pôsobenie filmu. Zobjektivizované snímanie sa približuje k dokumentaristickej podobe, zaznamenáva zdanlivú povrchovú nehybnosť, v ktorej sa mnísi ocitajú a v ktorej prichádzajú k individuálnym rozhodnutiam, ako naložiť so svojimi životmi.

Žofia Bosáková