fbpx

Jim Jarmusch o svojom filme Prežijú len milenci

3. septembra 2013


Prežijú len milenci
je nekonvenčný milostný príbeh medzi mužom a ženou, Adamom a Evou. (Môj scenár je sčasti inšpirovaný poslednou knihou Marka Twaina: The Diaries of Adam and Eve – hoci okrem mien žiadne priame spojenie s knihou neexistuje.) Títo dvaja milenci sú archetypálni outsideri, tradiční bohémovia, veľmi inteligentní a sofistikovaní – no stále hnaní svojimi zvieracími inštinktmi. Precestovali celý svet a v tmavých okrajoch spoločnosti zažili mnoho vecí. A tak ako ich milostný príbeh, aj ich názor na ľudstvo sa formuje celé storočia – sú totiž upírmi.

Nejde však o tradičný upírsky príbeh. Odohráva sa v špecifických mestách, v Detroite a Tangier, a takmer výlučne v noci. Na to, aby Adam a Eva prežili, potrebujú ľudskú krv. No žijú v 21. storočí a pohrýzť krk cudzinca by bolo nezodpovedné a spiatočnícke – musia si byť istí, že krv, ktorá ich posilňuje, je čistá a bez chorôb či kontaminácie. Takmer ako tiene sa dávno naučili vyhýbať sa pozornosti autorít.

V našom filme je upír metaforou – spôsob ako zaobaliť hlbšie významy príbehu. Je to milostný príbeh, no taktiež príbeh dvoch výnimočných outsiderov, ktorí majú vďaka neobyčajným okolnostiam obrovský prehľad o ľudských dejinách, vrátane veľkých úspechov i tragických a brutálnych pádov. Adam a Eva sú sami metaforou súčasného ľudstva – sú zraniteľní a ohrození, citliví na sily prírody a na krátkozraké konanie tých pri moci.

Jim Jarmusch

(zdroj: press kit)