fbpx

Cinematik uvádza slovenské premiéry filmov z Cannes a Sundance

17. augusta 2018

Každoročne sa na Cinematiku môžete tešiť aj na filmy sekcie Kinema choice, ktorá tentokrát prináša šesť filmových drám. Jeden film si ale ešte necháme ako prekvapenie.

V osobitej, severskou mytológiou opradenej švédsko-dánskej snímke Hranica (Gräns) sa zoznámime so samotárskou colnou úradníčkou Tinou (herecky geniálna Eva Melander), ktorá má mimoriadne čuchové schopnosti. Tina si však vytvorí veľmi zvláštny vzťah k svedkovi v prípade, ktorý vyšetruje. Jeden z najdiskutovanejších príbehov tohto roka uvedený na festivale v Cannes. Réžie sa ujal iránsko-švédsky tvorca Ali Abbasi (Shelley, 2016)

Festival uvedie aj novinku enfant terrible svetového filmu, dánskeho režiséra Lars von Triera, Jack stavia dom (The House That Jack Built). Film sleduje počas dvanástich rokov sériového vraha Jacka (Matt Dillon). Zameriava sa najmä na jeho minulosť a na to, ako sa z Jacka postupne stáva zabijak. Počas projekcie na festivale v Cannes film vyvolal pobúrenie za spôsob a intenzitu zobrazenia násilia a rozdelil filmových kritikov a kritičky.

Ďalšou z vybraných snímok bude opätovne novinka. Tentoraz film dvojnásobného držiteľa Oscara za cudzojazyčný film – iránskeho režiséra Asghara Farhadiho (Forushande, Jodaeiye Nader az Simin). Jeho španielsko-francúzska mysteriózna dráma Všetci to vedia (Todos lo saben) sa sústreďuje na Lauru, ktorá sa vracia do svojho rodného mestečka neďaleko Madridu. Prichádza na svadbu svojej sestry, na ktorej sa postupne odkrývajú tajomstvá z minulosti. Film s hviezdnym hereckým obsadením (Penélope Cruz, Javier Bardem, Ricardo Darín) otváral tohtoročný 71. Cannes.

Kinema choice prináša aj americkú drámu Prevýchova Cameron Postovej (The Miseducation of Cameron Post) o mladej pubertiačke, ktorú rodičia posielajú do tábora, aby ju umravnili. Tento kresťanský tábor si dáva za úlohu účastníkov a účastníčky uzdraviť z homosexuality. Podmanivá snímka režisérky, scenáristky, herečky Desiree Akhavan mala premiéru na tohtoročnom festivale Sundance.

Jedným z filmových vrcholov sekcie bude aj belgická dráma Girl debutujúceho režiséra a scenáristu Lukasa Dhonta. Spracoval príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa narodilo do nesprávneho tela a so snom stať sa baletkou. Čaká vás famózny herecký výkon Victora Polstera a intenzívny príbeh o akceptácii, porozumení a odvahe bojovať.