fbpx

Cinematik Homage: Eric Rohmer

22. augusta 2010

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany prichádza v rámci svojho 5. ročníka s novou sekciou nazvanou Cinematik Homage. V rámci nej si festival pripomenie významný film z dejín kinematografie, či už pri príležitosti výročia jeho premiéry alebo úmrtia jeho režiséra.

ERIC ROHMER by Stéphane Macé de Lépinay

Eric Rohmer (4. apríl 1920 – 11. január 2010; vlastným menom Jean-Marie Maurice Schérer) sa do povedomia divákov zapísal ako tvorca viacerých sérií filmov (Morálne príbehy, Príbehy štyroch ročných období), v ktorých hlavnými námetmi boli rôzne variované a kombinované ľudské vzťahy, často partnerské (a nie zriedka viacuholníkové). Do svojich filmov často vkladal dlhé dialógy postáv, za čo bol obviňovaný z prílišnej literárnosti. O tom sa svojho času vyjadril: „To, čo rozprávam, nerozprávam slovami. Nerozprávam to ani obrazmi, so všetkou úctou k partizánom čistej kinematografie, ktorí rozprávajú obrazmi ako hlucho-nemý rozpráva svojimi rukami. Nakoniec, ja nerozprávam, ja ukazujem. Ukazujem ľudí, ktorí sa pohybujú a rozprávajú. To je to jediné, čo viem robiť, ale to je môj skutočný objekt. To ostatné, súhlasím, je literatúra.“

Nedožitých 90 rokov Erica Rohmera si na Cinematiku pripomenieme projekciou jeho vari najslávnejšieho filmu Moja noc s Maud.